Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna Forum Turystyczne Warmii i Mazur
www.ft.mazury.pl - PTTK, AKT, GRAN, 4R, ZHP
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy  Album fotografiiAlbum fotografii   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Witaj na naszym Forum. Nie krępuj się i wypowiadaj się (nie ograniczaj się tylko do przeglądania). Zapraszamy także do Gazety Turystycznej oraz na nasz Czat

sklep militaria.pl

Jaki aparat na poczÄ…tek?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna -> Fotografia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Kula
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 21 Cze 2005
Posty: 433
Sk±d: GdaÅ„sk

PostWys³any: 19-08-2005, 16:40    Temat postu: Jaki aparat na poczÄ…tek? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wielu z was podczas rajdu słyszało moje zdanie na temat osób które robiły zdjęcia. Troszkę marudziłem że się ciągle zatrzymują itd. a jednak coś mnie w tym pociąga:) W związku z tym postanowiłem że spróbuje swoich sił i kupię sobię jakąś lustrzankę. Szkoda mi jednak wywalać kilkaset złotych na coś porządnego bo pewności nie mam że aparat nie wyląduje gdzieś na dnie szafy po miesiącu.

Dlatego proszę was o pomoc: jaki aparat wybrać na początek (tak do 200-300 zł.) Question Dzisiaj wpadł mi w ręke Zenit chyba o oznaczeniu 412 LS. Miał ktoś doczynienia z tym aparatem? Jeżeli jest ktoś taki to jak wrażenia? A może macie jakieś inne propozycje?

Z góry dziękuje za pomoc Very Happy
Powrót do góry
admin1
Site Admin


Do³±czy³: 14 Lut 2005
Posty: 2589
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 19-08-2005, 16:53    Temat postu: Re: Jaki aparat na poczÄ…tek? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Polecam Zenit TTL. Na allegro ok 50-70 zł, w komisach ok 100 zł.
Jak masz wiecej kasy to może Praktica - ja mam model MTL3 kupiłem za 270 zł razem z obiektywem szerokokątnym. Praktica jest lepsza niż Zenit.
Powrót do góry
Michu C
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 15 Lut 2005
Posty: 382
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 20-08-2005, 00:08    Temat postu: Re: Jaki aparat na poczÄ…tek? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dowolna Praktica z metalową migawką i światłomierzem. Zenit raczej nie, jeżeli już to tylko TTL
Powrót do góry
Kula
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 21 Cze 2005
Posty: 433
Sk±d: GdaÅ„sk

PostWys³any: 20-08-2005, 17:00    Temat postu: Re: Jaki aparat na poczÄ…tek? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chodzi o aparaty Praktica to niewątpliwie macie rację, bo opinie o tych aparatach są naprawdę pozytywne. Tylko niestety cena ich jest dosyć wysoka i w sumie dokładając 100-200 zł można kupić jakiegoś Canona na allegro. Natomiast propozycja Zenita TTL podoba mi się - jeżeli nawet fotografowanie mnie nie wciągnie to tych 60 - 70 zł nie będe żałował. No a jeśli mi się spodoba robienie zdjęć zawsze można go obchnąć na allegro i rozglądnąć się za czymś porządniejszym (i droższym) Wink

Aha jeszcze jedno. Może ktoś z was zrobił by taki mały "słowniczek". Chodzi mi o takie rzeczy jak np. przesłona, czas naświetlania, czułość i takie tam inne pojęcia przydatne takiemu laikowi jak ja Rolling Eyes
Powrót do góry
admin1
Site Admin


Do³±czy³: 14 Lut 2005
Posty: 2589
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 23-08-2005, 11:01    Temat postu: Re: Jaki aparat na poczÄ…tek? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kula napisa³:
Aha jeszcze jedno. Może ktoś z was zrobił by taki mały "słowniczek". Chodzi mi o takie rzeczy jak np. przesłona, czas naświetlania, czułość i takie tam inne pojęcia przydatne takiemu laikowi jak ja Rolling Eyes


Na początek Zenit TTL za małą kase to dobty wybór.

a słownik... ja z lenistwa znowu zaGooglałem no i
http://www.fotograf.fir.pl/dodatki/slownik.php

czas naświetlania - okres czasowy, podczas którego trwa działanie światła na papier światłoczuły, zwany też ekspozycją lub czasem migawki w odniesieniu do zdjęć. Występuje podczas fotografowania, kopiowania oraz powiększania. Do odmierzania czasu przy fotografowaniu służą migawki, przy kopiowaniu i powiększaniu czasomierze naświetleń; może być też odmierzany "na wyczucie", za pomocą odliczania lub stopera (zegara), zwłaszcza przy kopiowaniu i powiększaniu, kiedy stosowane są dość długie czasy naświetlania. Zależy od kilku podstawowych czynników: wielkości przysłony, warunków świetlnych, stopnia światłoczułości materiały fotograficznego, wartości tonalnej i barwy fotografowanego przedmiotu, stosowanego wywoływacza i sposobu wywołania, zamierzonego efektu końcowego.
Powrót do góry
Kula
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 21 Cze 2005
Posty: 433
Sk±d: GdaÅ„sk

PostWys³any: 26-08-2005, 10:26    Temat postu: Re: Jaki aparat na poczÄ…tek? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A jednak Zenit Wink Dostałem można powiedzieć w prezencie aparat Zenit 312m. Jest to jeden z nowszych modeli Zenita i mam nadzieję że będe usatysfakcjonowany ze zdjęć nim zrobionych.

A tak przy okazji:

od czego zależy ustawienie przesłony i czas naświetlania Question
Powrót do góry
admin1
Site Admin


Do³±czy³: 14 Lut 2005
Posty: 2589
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 27-08-2005, 09:53    Temat postu: Re: Jaki aparat na poczÄ…tek? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kula napisa³:
od czego zależy ustawienie przesłony i czas naświetlania Question


od światła... czy jest jasno czy ciemno...

Np jak jest ciemno to przysłone otwierasz (np wartosc 2) i także czas naswietlenie (otwarcia migawki) wydłyżasz (np 60, czyli 1/60 sekundy).

Tak kombinujesz ustawieniami przysłony i czasu aby swiatłomierz prawidłowo wskazywał. Także od ustawien przysłony zależy głębia ostrości.

Jak chcesz pożycze Ci na CD kurs fotogrfii National Geographic... ale to na GG pogadamy jak chcesz.
Powrót do góry
Kula
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 21 Cze 2005
Posty: 433
Sk±d: GdaÅ„sk

PostWys³any: 27-08-2005, 17:47    Temat postu: Re: Jaki aparat na poczÄ…tek? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dla wszystkich początkujących polecam następującą stronę: http://republika.pl/goforit/ . Znajdziecie na niej wszystkie informacje, które są na początku niezbędne. Wszystko opisane przyjaznym językiem, liczne tabele, przykłady zdjęć itd.
Powrót do góry
Kula
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 21 Cze 2005
Posty: 433
Sk±d: GdaÅ„sk

PostWys³any: 29-08-2005, 18:21    Temat postu: Re: Jaki aparat na poczÄ…tek? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam pytanko:

Chodzi mi o ustawienia aparatu. Np. jeżeli ustawiam długość (czas Wink ) naświetlania w jakimś tam świetle na 1/500 i przesłonę na 5,6 światłomierz wskazuję mi że jest ok. Ale jeżeli ustawię długość na 1/60 i przesłone na 16 to też jest ok (w tych samych warunkach). Jednak domyślam się że efekt taki sam nie będzie. No więc bardziej doświadczeni koledzy i koleżanki: Jaka jest różnica? (domyślam się że będzie to coś związane ze wsponianą wcześniej głębią ostrości)
Powrót do góry
admin1
Site Admin


Do³±czy³: 14 Lut 2005
Posty: 2589
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 29-08-2005, 20:45    Temat postu: Re: Jaki aparat na poczÄ…tek? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tak... to włąsnie bedzie inna głebia ostrości... im mniejszy otwór przysłony tym większa głębia ostrości. Np przy 16 mój obiektyw pokazuje głębie ostrości np od 2 m do nieskończoności. A przy przysłonie 4 juz np od 10 m do niesk (w zależności jak ustawiona ostrość).
Powrót do góry
Kula
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 21 Cze 2005
Posty: 433
Sk±d: GdaÅ„sk

PostWys³any: 29-08-2005, 21:24    Temat postu: Re: Jaki aparat na poczÄ…tek? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki za pomoc. Muszę wam powiedzieć, że chyba to fotografowanie mnie wciągnie. Zobaczymy co będzie po wywołaniu pierwszego filmu Wink Mam nadzieję, że efekty mnie jeszcze bardziej zmotywują. Aha jeszcze jedno: jaką lampę wybrać do Zenita? Wiem że niektórzy z was używają aparatów tej marki, więc mam nadzieję że ktoś będzie w stanie mi pomóc Rolling Eyes
Powrót do góry
weroni_ka
Ranga: nowicjusz
Ranga: nowicjusz


Do³±czy³: 04 Pa¼ 2007
Posty: 7


PostWys³any: 11-11-2007, 18:51    Temat postu: Re: Jaki aparat na poczÄ…tek? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hm, techniczna sztuka ustawienia aparatu to chyba jednak połowa sukcesu, ważne jest jeszcze dobre oko, umiejętność wyłapywania sytuacji lub pleneru, czyli znajdowanie tematu. Ale i tego można się nauczyć, choćby oglądając wystawy, albumy itp. Swego czasu na tv Planet emitowali sprawozdanie z konkursu fotograficznego World Press Photo, gdzie momentami analizowano konkursowe prace. Lubie oglądać takie rzeczy, bo przy okazji że człowiek popatrzy jak robią to inni, to jeszcze się czegoś nauczy.

____________________
Plecak na laptopa
Powrót do góry
GÅ‚owa
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 04 Maj 2005
Posty: 1622
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 11-11-2007, 20:11    Temat postu: Re: Jaki aparat na poczÄ…tek? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dokładnie. Oprócz spraw technicznych, ważne w fotografowaniu jest wzrok, w istocie odgrywa decydującą role przy robieniu świetnego zdjęcia. Dobrze jest zwrócić uwagę na dostępność światła, jak dany obiekt fotografowany jest oświetlony (z której strony pada światło, jak silne jest itd.)
Powrót do góry
Pepech
Ranga: użytkownik
Ranga: użytkownik


Do³±czy³: 28 Mar 2006
Posty: 57
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 09-12-2007, 19:52    Temat postu: Jaki aparat na poczÄ…tek? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Postanowiłem udzielić krótkiej odpowiedzi na pytanie z tematu:

Jaki aparat na poczÄ…tek?

LUSTRZANKĘ!!


Na początek lustrzankę, i na koniec lustrzankę Very Happy Chyba że któś ma ochotę na dalmierzowca albo średni format.

Tak czy inaczej, warto kupić jakąkolwiek, anlogową lub cyfrową, byleby dało się zmienić obiektyw i migawka odpalała w odpowiednim momencie Smile

A polecam gta 5 download- warto zagrać.
_________________
Tomorrow never dies :]
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna -> Fotografia Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach

Hotele na Mazurach , polecamy imprezy Olsztyn Aktywnie dla każdego turysty, dobre Domki na Mazurach, tematyczne i ciekawe spotkania TRAMP w Olsztynie.





Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group