Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G│ˇwna Forum Turystyczne Warmii i Mazur
www.ft.mazury.pl - PTTK, AKT, GRAN, 4R, ZHP

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy  Album fotografiiAlbum fotografii   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Witaj na naszym Forum. Nie kr─Öpuj si─Ö i wypowiadaj si─Ö (nie ograniczaj si─Ö tylko do przegl─ůdania). Zapraszamy tak┼╝e do Gazety Turystycznej oraz na nasz Czat

sklep militaria.pl

GW: "Drogi le┼Ťne zmieniaj─ů si─Ö w szlaki turystyczne&

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G│ˇwna -> Szlaki turystyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
admin1
Site Admin

Do│▒czy│: 14 Lut 2005
Sk▒d: Olsztyn

PostWys│any: 14-05-2008, 08:31    Temat postu: GW: "Drogi le┼Ťne zmieniaj─ů si─Ö w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Źródło Gazeta Wyborcza Olsztyn
http://miasta.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,5209053.html

Cytat:
Le┼Ťnicy i spo┼éecznicy z Towarzystwa Przyjaci├│┼é Lasu w ci─ůgu kilku miesi─Öcy stworzyli tras─Ö z Olsztyna do Zgni┼éochy. Wyr├│wnali pas przeciwpo┼╝arowy specjalnie dla rowerzyst├│w i spacerowicz├│w

Fot. Tomasz Waszczuk / AG Nie jest to prawdziwa trasa rowerowa, bo nie spe┼énia surowych unijnych standard├│w, za to zosta┼éa zrobiona b┼éyskawicznie i bardzo ma┼éym kosztem. A wszystko dzi─Öki powsta┼éemu kilka miesi─Öcy temu oddzia┼éowi Towarzystwa Przyjaci├│┼é Lasu w Nowych Ramukach i le┼Ťnikom, kt├│rzy podchwycili pomys┼é, by przeciwpo┼╝arow─ů dr├│┼╝k─Ö wzd┼éu┼╝ szosy zmieni─ç w szlak turystyczny. - Naszym zadaniem jest chronienie las├│w przed po┼╝arem, ale tak┼╝e udost─Öpnianie ich ludziom - t┼éumaczy Tomasz Gralla z Nadle┼Ťnictwa Olsztyn.
[...]

Ranga: super gaduła

Do│▒czy│: 17 Lut 2005

PostWys│any: 14-05-2008, 09:33    Temat postu: Re: GW: "Drogi le┼Ťne zmieniaj─ů si─Ö w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bardzo jestem ciekaw, co by na ten temat powiedziały osoby, które były ostatnio na kursie znakarskim Confused
Powrˇt do gˇry
Kula

Do│▒czy│: 21 Cze 2005
Sk▒d: Gda┼äsk

PostWys│any: 14-05-2008, 09:45    Temat postu: Re: GW: "Drogi le┼Ťne zmieniaj─ů si─Ö w szlaki turystyc Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie jest to prawdziwa trasa rowerowa, bo nie spełnia surowych unijnych standardów, za to została zrobiona błyskawicznie i bardzo małym kosztem.

Moim zdaniem nie ma to znaczenia w tym przypadku, ┼╝e nie spe┼énia unijnych standard├│w. Inaczej by wygl─ůda┼éa sprawa, gdyby trasa zosta┼éa wybudowana z pieni─Ödzy unijnych. Szlaki rowerowe mog─ů ┼Ťmia┼éo przebiega─ç przez le┼Ťne i polne drogi, wa┼╝ne, ┼╝eby by┼éy one przejezdne. Nie musi to by─ç pi─Ökna betonowa nawierzchnia...

Tylko mam nadzieję, że szlak ten zostanie dobrze oznakowany, a nie w chmurki, słoneczka itp. Wink

Arkadiusz Kulewicz
Klub Turystyki Górskiej "Grań" w Olsztynie
Klub Turystyczny "Figa" w Braniewie
Powrˇt do gˇry
admin1
Site Admin

Do│▒czy│: 14 Lut 2005

PostWys│any: 14-05-2008, 10:32    Temat postu: Re: GW: "Drogi le┼Ťne zmieniaj─ů si─Ö w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

tego powy┼╝ej nie mo┼╝na nazwa─ç szlakiem... ale "tras─ů" tak Wink

mo┼╝e niech znakarze nawi─ů┼╝─ů wsp├│┼éprac─Ö i namaluj─ů prawdziwy szlak Wink

PostWys│any: 14-05-2008, 14:04    Temat postu: Re: GW: "Drogi le┼Ťne zmieniaj─ů si─Ö w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O tym jak jest oznakowany, ┼Ťwiadczy zdj─Öcie w artykule. Wink
Powrˇt do gˇry
mirxx
Ranga: gaduła

Do│▒czy│: 01 Cze 2006
Sk▒d: z siode┼éka

PostWys│any: 15-05-2008, 00:13    Temat postu: Re: GW: "Drogi le┼Ťne zmieniaj─ů si─Ö w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

no nie bardzo ┼Ťwiadczy... to kolejny /na szcz─Öscie ma┼éy i niezbyt znacz─ůcy/ dow├│d na ma┼é─ů dok┼éadno┼Ť─ç medi├│w.

w dziedzinie rowerowej niezbyt lubi─Ö pisanie na temat miejsc, kt├│rych si─Ö nie widzia┼éo wi─Öc ... przejecha┼éem si─Ö ju┼╝ t─ů tras─ů.

znakowanie: tak si─Ö sk┼éada, ┼╝e zdj─Öcie w GW jest wykonane przy j e d y n e j takiej tablicy na ca┼éej trasie, wi─Öc nie ma obaw o jakie┼Ť znaczne nak┼éady na oznakowanie:)

wcale sie nie dziwi─Ö zreszt─ů, ze le┼Ťnicy nie zdecydowali sie na ustawowe oznakowanie, bo na razie jako┼Ťc tej ┼Ťcie┼╝ki nie odpowiada standardom bezpiecze┼ästwa. je┼Ťli pojawi┼éyby si─Ö przepisowe znaki z kodeksu, to oni braliby odpowiedzialno┼Ťc za bezpiecze┼ätwo u┼╝ytkownik├│w, a tak jak jest w tej chwili, daje im troch─Ö "plec├│w".

trasa bardzo mi sie podoba.
Powrˇt do gˇry
Milan

PostWys│any: 15-05-2008, 06:57    Temat postu: Re: GW: "Drogi le┼Ťne zmieniaj─ů si─Ö w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No to i dobrze, ┼╝e nie po┼Ťpieszyli sie tak jak co niekt├│rzy Wink W tamtym rejonie polecam odcinek D┼éu┼╝ek - Jedwabno co prawda narazie tylko 5 km ale maja pono─ç dorabia─ç, a tamten odcinek wg. mnie powinien s┼éu┼╝y─ç za przyk┼éad wszystkim pozosta┼éym projektantom tras rowerowych.
Powrˇt do gˇry
mirxx

PostWys│any: 15-05-2008, 13:23    Temat postu: Re: GW: "Drogi le┼Ťne zmieniaj─ů si─Ö w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

na tym odcinku te┼╝ by┼éem i to w dodatku (i na ca┼ée szcz─Ö┼Ťcie) z ekip─ů le┼Ťnik├│w i ludzi z genarelnej dyr. dr├│g krajowych i autostrad.

nie wiem na jakiej podstawie powsta┼éa trasa "do zgni┼éochy", bo ustalenia o przed┼éu┼╝eniu tej istniej─ůcej ┼Ťciezki z D┼éu┼╝ka s─ů bardzo skomplikowane... sa trudne, bo jako┼Ťc ma by─ç w┼éa┼Ťnie taka jak nale┼╝y, a nie to co jest na razie. a jako┼Ťc jest zwi─ůzana oczywi┼Ťcie z kas─ů, kt├│rej le┼Ťnikom akurat brakuje na takie ┼Ťciezki (nawet jesli to tylko adaptacja pasa przeciwpo┼╝arowego).

ciekaw jestem bardzo kto tworzy to Towarzystwo Mi┼éo┼Ťnik├│w Lasu i kto zadzia┼éa┼é, bo przecie┼╝ okropnie d┼éugo nic nie mog┼éo drgn─ů─ç z cywilizowaniem tych pas├│w przeciwpo┼╝arowych...

mam nadziej─Ö, ┼╝e szybko uda sie wypracowa─ç spos├│b u┼╝ytkowania tych pas├│w i pojawi─ů si─Ö nowe kilosy takich tras. no, mo┼╝e z troch─Ö lepsz─ů nawierzchni─ů:)
Powrˇt do gˇry
EmCztery
Ranga: stały użytkownik

Do│▒czy│: 15 Sie 2005
Sk▒d: z Domu

PostWys│any: 15-05-2008, 16:52    Temat postu: Re: GW: "Drogi le┼Ťne zmieniaj─ů si─Ö w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tras─ů z Dru┼╝ka do Jedwabna jedzie si─Ö bardzo przyjemnie, ale do jazdy ni─ů rowerzy┼Ťci s─ů zmuszani przez zakaz poruszania si─Ö rower├│w po jezdni, kt├│ry obowi─ůzuje na ca┼éej d┼éugo┼Ťci ┼Ťcie┼╝ki. To taki ┼éatwy spos├│b usuni─Öcia rowerzyst├│w z dr├│g po kt├│rych poruszaj─ů si─Ö auta. Mam nadziej─Ö ┼╝e ta traska po pasie przeciwpo┼╝arowym z Olsztyna do Butryn nie b─Ödzie podobnie zorganizowana jak ta ko┼éo Jedwabna. jazda po nie utwardzonej ┼Ťcie┼╝ce mo┼╝e odpowiada─ç turystom kt├│rym w ten spos├│b mo┼╝na zapewni─ç bardzo bezpieczne poruszanie si─Ö, ale rowerzy┼Ťci je┼╝dz─ůcy t─ů drog─ů na codzie┼ä mo┼╝e by─ç bardzo nie wygodna i czasoch┼éonna.
Powrˇt do gˇry
wrygiel

Do│▒czy│: 10 Gru 2007
Sk▒d: Olsztyn/Go┼édap

PostWys│any: 21-05-2008, 09:19    Temat postu: Re: GW: "Drogi le┼Ťne zmieniaj─ů si─Ö w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja jestem pocz─ůtkowym rowerzyst─ů w okolicach Olsztyna i powiem
szczerze, że nie potrafię tego szlaku znaleźć. Opis mi mało mówi...
Jest tutaj tylko napisane, ┼╝e "Trasa zaczyna si─Ö tu┼╝ za po┼éudniow─ů
granic─ů Olsztyna, ci─ůgnie wzd┼éu┼╝ bardzo popularnej w┼Ťr├│d rowerzyst├│w
drogi na Butryny i prowadzi aż do Zgniłochy". Czy z Was mógłby
napisa─ç gdzie dok┼éadnie ta popularna le┼Ťna droga na Zgni┼éochy si─Ö
zaczyna? Confused (np. jakby kto┼Ť m├│g┼é z Was w googlemaps powi─Ökszy─ç
odpowiedni punkt i wysłać linka)
Powrˇt do gˇry
mirxx

PostWys│any: 25-05-2008, 20:00    Temat postu: Re: GW: "Drogi le┼Ťne zmieniaj─ů si─Ö w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja tam z kolei nie będę podsyłał żadnych gooooogle map, tylko opiszę, bo... naprawdę jest to bardzo proste;)
1. wyje┼╝d┼╝asz z Olsztyna ul. Jarock─ů (to ta wiod─ůca pod g├│rk─Ö przy ko┼Ťciele stoj─ůcym na skrzy┼╝owaniu Jarockiej z ul. Wilczy┼äskiego)
2. po pokonaniu podjazdu i mini─Öciu ostatnich blok├│w po lewej stronie ci┼Ťniesz asfaltem jeszcze oko┼éo 600 metr├│w
3. na ┼éuku drogi (zakr─Öt w prawo) widzisz ┼Ťcian─Ö lasu, a wzd┼éu┼╝ niej drog─Ö u┼éo┼╝on─ů z betonowych p┼éyt (dla u┼étwienia orientacji: po prawej stronie masz nowobudowane bloki)
4. wje┼╝d┼╝asz na t─ů drog─Ö (czyli skr─Öcasz w lewo) i od razu (po prawej)wida─ç szeroki wjazd do lasu
ufff... to powinno wystarczyć:) jak to zobaczysz, to sam się zdziwisz ,że to takie oczywiste. ja od razu, na czuja tam trafiłem.
powodzenia!

p.s. mam nadziej─Ö, ┼╝e krertyni na quadach i na crossach nie zaje┼╝d┼╝─ů tej trasy, bo bardzo ┼éatwo wyry─ç tam g┼é─Öbokie ┼Ťlady, kt├│re bardzo utrudni─ů rowerowanie.
Powrˇt do gˇry
wrygiel

Do│▒czy│: 10 Gru 2007
Sk▒d: Olsztyn/Go┼édap

PostWys│any: 25-05-2008, 21:59    Temat postu: Re: GW: "Drogi le┼Ťne zmieniaj─ů si─Ö w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzi─Öki wielkie mirxx! My┼Ťl─Ö ┼╝e teraz znajd─Ö :)
Powrˇt do gˇry
Marian

Do│▒czy│: 11 Lut 2007

PostWys│any: 26-05-2008, 20:27    Temat postu: Re: GW: "Drogi le┼Ťne zmieniaj─ů si─Ö w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Co do oznakowania, to lasy pa┼ästwowe wyda┼éy instrukcj─Ö znakowania szlak├│w opart─ů w ca┼éo┼Ťci na instrukcji PTTK. Pomys┼é na wykorzystanie pas├│w przeciwpo┼╝arowych jest do┼Ť─ç stary i dobry ale przez lata lasy nie wykazywa┼éy zainteresowania turystyka. Zmieni┼éo sie to w ostatnich czasach, po prostu lasy poczu┼éy interes w obs┼éudze turyst├│w, a kas─Ö maj─ů, to co┼Ť powolutku robi─ů.
Lepiej ni┼╝ samorz─ůdy, kt├│re od lat dyskutuj─ů o przystosowaniu starych nasyp├│w kolejowych do turystyki rowerowej, ale jak przychodzi do konkret├│w, to wol─ů sprzeda─ç dzia┼éki na nasypie w prywatne r─Öce. I nie tylko nasypy.
Jest ju┼╝ nawet rzeka (Wel), kt├│rej fragmentami sa w┼éasno┼Ťci─ů prywatna, a w┼éa┼Ťciciele odganiaj─ů turyst├│w przy pomocy broni palnej.. (autentyczne..)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G│ˇwna -> Szlaki turystyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach

Hotele na Mazurach , polecamy imprezy Olsztyn Aktywnie dla ka┼╝dego turysty, dobre Domki na Mazurach, tematyczne i ciekawe spotkania TRAMP w Olsztynie.