Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna Forum Turystyczne Warmii i Mazur
www.ft.mazury.pl - PTTK, AKT, GRAN, 4R, ZHP
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy  Album fotografiiAlbum fotografii   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Witaj na naszym Forum. Nie krępuj się i wypowiadaj się (nie ograniczaj się tylko do przeglądania). Zapraszamy także do Gazety Turystycznej oraz na nasz Czat

sklep militaria.pl

GW: "Drogi leśne zmieniają się w szlaki turystyczne&

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna -> Szlaki turystyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
admin1
Site Admin


Do³±czy³: 14 Lut 2005
Posty: 2589
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 14-05-2008, 08:31    Temat postu: GW: "Drogi leÅ›ne zmieniajÄ… siÄ™ w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Źródło Gazeta Wyborcza Olsztyn
http://miasta.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,5209053.html


Cytat:
Leśnicy i społecznicy z Towarzystwa Przyjaciół Lasu w ciągu kilku miesięcy stworzyli trasę z Olsztyna do Zgniłochy. Wyrównali pas przeciwpożarowy specjalnie dla rowerzystów i spacerowiczów

Fot. Tomasz Waszczuk / AG Nie jest to prawdziwa trasa rowerowa, bo nie spełnia surowych unijnych standardów, za to została zrobiona błyskawicznie i bardzo małym kosztem. A wszystko dzięki powstałemu kilka miesięcy temu oddziałowi Towarzystwa Przyjaciół Lasu w Nowych Ramukach i leśnikom, którzy podchwycili pomysł, by przeciwpożarową dróżkę wzdłuż szosy zmienić w szlak turystyczny. - Naszym zadaniem jest chronienie lasów przed pożarem, ale także udostępnianie ich ludziom - tłumaczy Tomasz Gralla z Nadleśnictwa Olsztyn.
[...]

_________________
Szlaki Turystyczne Warmii i Mazur - www.szlaki.mazury.pl - Noclegi www.urlopowicz.info
Powrót do góry
Milan
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 17 Lut 2005
Posty: 615
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 14-05-2008, 09:33    Temat postu: Re: GW: "Drogi leÅ›ne zmieniajÄ… siÄ™ w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bardzo jestem ciekaw, co by na ten temat powiedziały osoby, które były ostatnio na kursie znakarskim Confused
Powrót do góry
Kula
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 21 Cze 2005
Posty: 433
Sk±d: GdaÅ„sk

PostWys³any: 14-05-2008, 09:45    Temat postu: Re: GW: "Drogi leÅ›ne zmieniajÄ… siÄ™ w szlaki turystyc Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie jest to prawdziwa trasa rowerowa, bo nie spełnia surowych unijnych standardów, za to została zrobiona błyskawicznie i bardzo małym kosztem.



Moim zdaniem nie ma to znaczenia w tym przypadku, że nie spełnia unijnych standardów. Inaczej by wyglądała sprawa, gdyby trasa została wybudowana z pieniędzy unijnych. Szlaki rowerowe mogą śmiało przebiegać przez leśne i polne drogi, ważne, żeby były one przejezdne. Nie musi to być piękna betonowa nawierzchnia...

Tylko mam nadzieję, że szlak ten zostanie dobrze oznakowany, a nie w chmurki, słoneczka itp. Wink
_________________
Pozdrawiam,

Arkadiusz Kulewicz
Klub Turystyki Górskiej "Grań" w Olsztynie
Klub Turystyczny "Figa" w Braniewie
Powrót do góry
admin1
Site Admin


Do³±czy³: 14 Lut 2005
Posty: 2589
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 14-05-2008, 10:32    Temat postu: Re: GW: "Drogi leÅ›ne zmieniajÄ… siÄ™ w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

tego powyżej nie można nazwać szlakiem... ale "trasą" tak Wink

może niech znakarze nawiążą współpracę i namalują prawdziwy szlak Wink
_________________
Szlaki Turystyczne Warmii i Mazur - www.szlaki.mazury.pl - Noclegi www.urlopowicz.info
Powrót do góry
Milan
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 17 Lut 2005
Posty: 615
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 14-05-2008, 14:04    Temat postu: Re: GW: "Drogi leÅ›ne zmieniajÄ… siÄ™ w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

O tym jak jest oznakowany, świadczy zdjęcie w artykule. Wink
Powrót do góry
mirxx
Ranga: gaduła
Ranga: gaduła


Do³±czy³: 01 Cze 2006
Posty: 283
Sk±d: z siodeÅ‚ka

PostWys³any: 15-05-2008, 00:13    Temat postu: Re: GW: "Drogi leÅ›ne zmieniajÄ… siÄ™ w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

no nie bardzo świadczy... to kolejny /na szczęscie mały i niezbyt znaczący/ dowód na małą dokładność mediów.

w dziedzinie rowerowej niezbyt lubię pisanie na temat miejsc, których się nie widziało więc ... przejechałem się już tą trasą.

znakowanie: tak się składa, że zdjęcie w GW jest wykonane przy j e d y n e j takiej tablicy na całej trasie, więc nie ma obaw o jakieś znaczne nakłady na oznakowanie:)

wcale sie nie dziwię zresztą, ze leśnicy nie zdecydowali sie na ustawowe oznakowanie, bo na razie jakośc tej ścieżki nie odpowiada standardom bezpieczeństwa. jeśli pojawiłyby się przepisowe znaki z kodeksu, to oni braliby odpowiedzialnośc za bezpieczeńtwo użytkowników, a tak jak jest w tej chwili, daje im trochę "pleców".

trasa bardzo mi sie podoba.
_________________
rowerowy.olsztyn.pl
biblioteka.warmia.net
ngo.pl
Powrót do góry
Milan
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 17 Lut 2005
Posty: 615
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 15-05-2008, 06:57    Temat postu: Re: GW: "Drogi leÅ›ne zmieniajÄ… siÄ™ w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No to i dobrze, że nie pośpieszyli sie tak jak co niektórzy Wink W tamtym rejonie polecam odcinek Dłużek - Jedwabno co prawda narazie tylko 5 km ale maja ponoć dorabiać, a tamten odcinek wg. mnie powinien służyć za przykład wszystkim pozostałym projektantom tras rowerowych.
Powrót do góry
mirxx
Ranga: gaduła
Ranga: gaduła


Do³±czy³: 01 Cze 2006
Posty: 283
Sk±d: z siodeÅ‚ka

PostWys³any: 15-05-2008, 13:23    Temat postu: Re: GW: "Drogi leÅ›ne zmieniajÄ… siÄ™ w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

na tym odcinku też byłem i to w dodatku (i na całe szczęście) z ekipą leśników i ludzi z genarelnej dyr. dróg krajowych i autostrad.

nie wiem na jakiej podstawie powstała trasa "do zgniłochy", bo ustalenia o przedłużeniu tej istniejącej ściezki z Dłużka są bardzo skomplikowane... sa trudne, bo jakośc ma być właśnie taka jak należy, a nie to co jest na razie. a jakośc jest związana oczywiście z kasą, której leśnikom akurat brakuje na takie ściezki (nawet jesli to tylko adaptacja pasa przeciwpożarowego).

ciekaw jestem bardzo kto tworzy to Towarzystwo Miłośników Lasu i kto zadziałał, bo przecież okropnie długo nic nie mogło drgnąć z cywilizowaniem tych pasów przeciwpożarowych...

mam nadzieję, że szybko uda sie wypracować sposób użytkowania tych pasów i pojawią się nowe kilosy takich tras. no, może z trochę lepszą nawierzchnią:)
_________________
rowerowy.olsztyn.pl
biblioteka.warmia.net
ngo.pl
Powrót do góry
EmCztery
Ranga: stały użytkownik
Ranga: stały użytkownik


Do³±czy³: 15 Sie 2005
Posty: 119
Sk±d: z Domu

PostWys³any: 15-05-2008, 16:52    Temat postu: Re: GW: "Drogi leÅ›ne zmieniajÄ… siÄ™ w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Trasą z Drużka do Jedwabna jedzie się bardzo przyjemnie, ale do jazdy nią rowerzyści są zmuszani przez zakaz poruszania się rowerów po jezdni, który obowiązuje na całej długości ścieżki. To taki łatwy sposób usunięcia rowerzystów z dróg po których poruszają się auta. Mam nadzieję że ta traska po pasie przeciwpożarowym z Olsztyna do Butryn nie będzie podobnie zorganizowana jak ta koło Jedwabna. jazda po nie utwardzonej ścieżce może odpowiadać turystom którym w ten sposób można zapewnić bardzo bezpieczne poruszanie się, ale rowerzyści jeżdzący tą drogą na codzień może być bardzo nie wygodna i czasochłonna.
Powrót do góry
wrygiel
Ranga: stały użytkownik
Ranga: stały użytkownik


Do³±czy³: 10 Gru 2007
Posty: 86
Sk±d: Olsztyn/GoÅ‚dap

PostWys³any: 21-05-2008, 09:19    Temat postu: Re: GW: "Drogi leÅ›ne zmieniajÄ… siÄ™ w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja jestem poczÄ…tkowym rowerzystÄ… w okolicach Olsztyna i powiem
szczerze, że nie potrafię tego szlaku znaleźć. Opis mi mało mówi...
Jest tutaj tylko napisane, że "Trasa zaczyna się tuż za południową
granicą Olsztyna, ciągnie wzdłuż bardzo popularnej wśród rowerzystów
drogi na Butryny i prowadzi aż do Zgniłochy". Czy z Was mógłby
napisać gdzie dokładnie ta popularna leśna droga na Zgniłochy się
zaczyna? Confused (np. jakby ktoś mógł z Was w googlemaps powiększyć
odpowiedni punkt i wysłać linka)
Powrót do góry
mirxx
Ranga: gaduła
Ranga: gaduła


Do³±czy³: 01 Cze 2006
Posty: 283
Sk±d: z siodeÅ‚ka

PostWys³any: 25-05-2008, 20:00    Temat postu: Re: GW: "Drogi leÅ›ne zmieniajÄ… siÄ™ w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja tam z kolei nie będę podsyłał żadnych gooooogle map, tylko opiszę, bo... naprawdę jest to bardzo proste;)
1. wyjeżdżasz z Olsztyna ul. Jarocką (to ta wiodąca pod górkę przy kościele stojącym na skrzyżowaniu Jarockiej z ul. Wilczyńskiego)
2. po pokonaniu podjazdu i minięciu ostatnich bloków po lewej stronie ciśniesz asfaltem jeszcze około 600 metrów
3. na łuku drogi (zakręt w prawo) widzisz ścianę lasu, a wzdłuż niej drogę ułożoną z betonowych płyt (dla ułtwienia orientacji: po prawej stronie masz nowobudowane bloki)
4. wjeżdżasz na tą drogę (czyli skręcasz w lewo) i od razu (po prawej)widać szeroki wjazd do lasu
ufff... to powinno wystarczyć:) jak to zobaczysz, to sam się zdziwisz ,że to takie oczywiste. ja od razu, na czuja tam trafiłem.
powodzenia!

p.s. mam nadzieję, że krertyni na quadach i na crossach nie zajeżdżą tej trasy, bo bardzo łatwo wyryć tam głębokie ślady, które bardzo utrudnią rowerowanie.
_________________
rowerowy.olsztyn.pl
biblioteka.warmia.net
ngo.pl
Powrót do góry
wrygiel
Ranga: stały użytkownik
Ranga: stały użytkownik


Do³±czy³: 10 Gru 2007
Posty: 86
Sk±d: Olsztyn/GoÅ‚dap

PostWys³any: 25-05-2008, 21:59    Temat postu: Re: GW: "Drogi leÅ›ne zmieniajÄ… siÄ™ w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki wielkie mirxx! Myślę że teraz znajdę :)
Powrót do góry
Marian
Ranga: stały użytkownik
Ranga: stały użytkownik


Do³±czy³: 11 Lut 2007
Posty: 121


PostWys³any: 26-05-2008, 20:27    Temat postu: Re: GW: "Drogi leÅ›ne zmieniajÄ… siÄ™ w szlaki turystyczne& Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Co do oznakowania, to lasy państwowe wydały instrukcję znakowania szlaków opartą w całości na instrukcji PTTK. Pomysł na wykorzystanie pasów przeciwpożarowych jest dość stary i dobry ale przez lata lasy nie wykazywały zainteresowania turystyka. Zmieniło sie to w ostatnich czasach, po prostu lasy poczuły interes w obsłudze turystów, a kasę mają, to coś powolutku robią.
Lepiej niż samorządy, które od lat dyskutują o przystosowaniu starych nasypów kolejowych do turystyki rowerowej, ale jak przychodzi do konkretów, to wolą sprzedać działki na nasypie w prywatne ręce. I nie tylko nasypy.
Jest już nawet rzeka (Wel), której fragmentami sa własnością prywatna, a właściciele odganiają turystów przy pomocy broni palnej.. (autentyczne..)
_________________
Maniek
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna -> Szlaki turystyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach

Hotele na Mazurach , polecamy imprezy Olsztyn Aktywnie dla każdego turysty, dobre Domki na Mazurach, tematyczne i ciekawe spotkania TRAMP w Olsztynie.





Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group