Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G│ˇwna Forum Turystyczne Warmii i Mazur
www.ft.mazury.pl - PTTK, AKT, GRAN, 4R, ZHP

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy  Album fotografiiAlbum fotografii   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Witaj na naszym Forum. Nie kr─Öpuj si─Ö i wypowiadaj si─Ö (nie ograniczaj si─Ö tylko do przegl─ůdania). Zapraszamy tak┼╝e do Gazety Turystycznej oraz na nasz Czat
Przygotowanie do rejsu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G│ˇwna -> ┼╗eglarstwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  
Autor WiadomoŠ
Głowa
Ranga: super gaduła

Do│▒czy│: 04 Maj 2005
Sk▒d: Olsztyn

PostWys│any: 09-12-2006, 14:32    Temat postu: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

┼╗eby wymarzony rejs ┼╝eglarski pozosta┼é w naszej pami─Öci z jak najlepszej strony, trzeba do niego odpowiednio si─Ö przygotowa─ç. Jakim waszym zdaniem o jakie rzeczy powiniem zadba─ç organizator rejsu, a o jakie pozosta┼éa cz─Ö┼Ť─ç za┼éogi. Zapraszam do dyskusji.
Powrˇt do gˇry
Bartosz

Do│▒czy│: 22 Sie 2006
Sk▒d: Olsztyn / Wawa

PostWys│any: 09-12-2006, 15:23    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Organizator rejsu to powinien przede wszystkim o wiatr zadbać, coby flauty przez cały czas nie było Wink
G┼éowa napisa│:
wymarzony rejs ┼╝eglarski

O jakim konkretnie rejsie m├│wimy?
Bo co innego parogodzinny rejs omeg─ů po krzywym, co innego tygodniowy wypad na mazury i jeszcze insza inszo┼Ť─ç rejs morski (o takich d┼éugich np. dooko┼éa ┼Ťwiata nie wspominam Wink aczkolwiek to jest w┼éa┼Ťnie moje marzenie Very Happy )
Podstawow─ů spraw─ů we wszystkich wypadach, czy to nad wod─Ö czy w g├│ry czy do lasu, jest rozs─ůdne my┼Ťlenie - czyli trzeba si─Ö przygotowywa─ç (tutaj ┼╝adnych aluzji do autroa topicu) z g┼éow─ů.
Powrˇt do gˇry
Głowa

PostWys│any: 09-12-2006, 15:29    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To jest og├│lny temat, wi─Öc mo┼╝na opisa─ç przygotowania do rejs├│w na Mazurach, jak r├│wnie┼╝ przestawi─ç inny punkt widzenia, je┼Ťli chodzi o przygotowanie do morskiego rejsu, cho─ç drugie zagadnienie mnie bardziej interesuje, bo nie mia┼éem jeszcze okazji pop┼éywa─ç na morzu. Mia┼éem p┼éyn─ů─ç na morze ju┼╝ w 2001 roku, jednak w ostatniej chwili ekipa si─Ö posypa┼éa (nie by┼éem organizatorem). Cho─ç zgadzam si─Ö z tob─ů Bartek, ┼╝e wyprawa morska do oko┼éa ┼Ťwiata by┼éaby fajn─ů przygod─ů. Jest r├│wnie┼╝ moim marzeniem zobaczy─ç s┼éynny przyl─ůdek Horn.

Bartek napisa│:
Organizator rejsu to powinien przede wszystkim o wiatr zadbać, coby flauty przez cały czas nie było

Tutaj się zgodze. Powiniem dobrze napisać podanko do pogody, żeby zafundowało wiaterek 3-4 skali Beaforta to idealna siła wiatru. Na koniec życze wszystkim żeglarzom dużo dobrego, bezpiecznego wiatru, pięknego nieba, oraz unikania dni, kiedy będzie flauta:

Powrˇt do gˇry
Głowa

PostWys│any: 13-12-2006, 11:22    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No to teraz pom├│wimy o przygotowaniach na rejs morski. Ka┼╝dy uczestnik powiniem posiada─ç:
-latarka
-sztormiak
-Ciepłe swetry!
-jakie┼Ť ubrania na ciep┼ée dni
-okularki i co┼Ť na g┼éowe najlepiej z daszkiem
-je┼Ťli jest osoba, kt├│ra umi─Öc gra─ç na gitarze, to konieczne ┼Ťpiewnik i gitar─Ö, cho─ç mo┼╝na i ┼Ťpiewa─ç akapell─ů Laughing
-┼Ťpiw├│r
-gumowce (najlepiej z jasn─ů podeszw─ů bo czarna mo┼╝e smarowa─ç jacht)
-sportowe obuwie
-klapki ale takie gumowe, najlepsze pod prysznic
-aparat
-Karty
-czapka zimowa
-r─Ökawiczki
-skarpetki najlepiej grube, ciepłe
-koszula flanelowa
-lek├│w, kt├│re nie s─ů na posiadaniu apteczki jachtu, a dla niekt├│rych os├│b s─ů konieczne
-dokumenty
Przy okazji mo┼╝emy podyskutowa─ç na temat przygotowa┼ä uczestnika na rejs po mazurach, ale jak kto┼Ť ma rzeczy do dodania w rozpisce o przygotowanie do rejsu morskiego, to zapraszam do dyskusji.
Powrˇt do gˇry
pazaur
Ranga: u┼╝ytkownik
Ranga: u┼╝ytkownik

Do│▒czy│: 19 Cze 2006

PostWys│any: 14-12-2006, 16:02    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jako, że sam się w przyszłym roku na morze wybieram to zrobiłem małe poszukiwania. Lista rzeczy na rejs morski oraz sporo pożytecznych informacji:
http://www.cybersails.info.pl/SAILSO.htm

Co za┼Ť do rejsu na ┼Ťr├│dl─ůdziu to lista ekwipunku jest zbli┼╝ona do zwyk┼éej "biwakowej". Te┼╝ si─Ö przydaj─ů polary, swetry i czapki, ubranie na wypadek paskudnej pogody (niekoniecznie sztormiak, cho─ç jest on du┼╝o bardziej efektywny), latarka, n├│┼╝, szeklownica. Osobi┼Ťcie zawsze mam w tzw "suchej kieszeni" pude┼éko zapa┼éek/zapalniczk─Ö oraz istotne dokumenty wraz z pewn─ů ilo┼Ťci─ů got├│wki. Przydaj─ů si─Ö dobre mapy "┼╝eglarskie" (to do sternik├│w) z zaznaczonymi g┼é─Öboko┼Ťciami i obszarami niebezpiecznymi o ile takie w og├│le s─ů na dany akwen. Kto┼Ť powinien tak┼╝e zabra─ç jaki┼Ť mocny reflektor (czyt. siln─ů latark─Ö) gdyby przysz┼éo p┼éywa─ç po zmroku co czasem si─Ö zdarza. Wi─Ökszo┼Ť─ç ma┼éych latarek kieszonkowych jest za s┼éaba ┼╝eby dobrze o┼Ťwietli─ç wod─Ö przed dziobem lub np brzeg z wi─Ökszego dystansu. Potrzebne s─ů tak┼╝e plastikowe worki na ┼Ťmieci.

Do│▒czy│: 22 Sie 2006
Sk▒d: Olsztyn / Wawa

PostWys│any: 14-12-2006, 17:41    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja bym jeszcze do listy Głowy dorzucił spodnie nieprzemakalne. Jest to bardzo ważna rzecz, bez której nikomu nie radziłbym się stawiać na deszczowej wachcie (szczególnie psiaku Twisted Evil ).

Do tego kolejnym istotnym ubrankiem s─ů kalesony. Wiatr potrafi jednak da─ç zna─ç o sobie. Nawet w pa┼║dzierniku na morzu ┼Ťr├│dziemnym czasem bywa┼éo tak, ┼╝e mimo dw├│ch par spodni i jeszcze spodni nieprzemakalnych (gumowanych) by┼éo mi zimno Rolling Eyes

Kolejn─ů praktyczn─ů rzecz─ů s─ů r─Ökawiczki bez palc├│w. Mo┼╝na kupi─ç specjalistyczne ┼╝eglarskie za kup─Ö kasy, ale wg. mnie rowerowe z arpisu powinny wytrzyma─ç (prze┼╝y┼éy rejs i s┼éu┼╝─ů mi dzielnie do dzi┼Ť). Takie r─Ökawiczki przydaj─ů si─Ö szczeg├│lnie na pocz─ůtku rejsu, kiedy d┼éonie nie s─ů przyzwyczajone do intensywnej pracy z linami i pojawia si─Ö na nich du┼╝a ilo┼Ť─ç piek─ůcych b─ůbli. Aczkolwiek, m├│j oficer wachtowy twierdzi┼é, ┼╝e takie r─Ökawiczki s─ů tylko dla kobiet Wink Ja od siebie dorzuc─Ö, ┼╝e poharatane d┼éonie nale┼╝y my─ç ┼Ťwie┼╝─ů, morsk─ů wod─ů - wtedy cz┼éowiek czuje, ┼╝e ┼╝yje Twisted Evil

Bardzo wa┼╝nym jest, aby nie pakowa─ç baga┼╝u do sztywnych toreb/plecak├│w (szczeg├│lnie du┼╝ych plecak├│w turystycznych ze stela┼╝em). Na jachcie mamy zazwyczaj bardzo ograniczon─ů przestrze┼ä, kt├│r─ů trzeba maksymalnie wykorzysta─ç. Poprostu nie ma takiego miejsca, gdzie mo┼╝naby taki plecak od┼éo┼╝y─ç. Najlepszym rozwi─ůzaniem s─ů chyba worki ┼╝eglarskie (w ko┼äcu po to zosta┼éy stworzone).

Jak co┼Ť mi wpadnie jeszcze do g┼éowy to skrobn─Ö.

Pozdrawiam!

EDIT: Formatowanie i liter├│wka

Teraz si─Ö dogrzeba┼éem. Taka lista pogl─ůdowa:
Cytat:
LISTA WYPOSA┼╗ENIA NA SZKO┼ü─ś POD ┼╗AGLAMI:
Obowi─ůzkowo:
- Kurtka i spodnie nieprzemakalne (sztormiak ┼╝eglarski lub inna odzie┼╝ chroni─ůca od wiatru i deszczu)
- Zimowa czapka, szalik oraz r─Ökawiczki
- Przynajmniej jeden polar/sweter/ciepła bluza (drugi polar uczestnik dostaje na pokładzie)
- Ciepła bielizna : kalesony, rajstopy lub getry
- Bielizna osobista co najmniej 10 komplet├│w (majtki, koszulki, skarpetki)
- Odzież do prac bosmańskich (starsza bluza i spodnie, które można pobrudzić)
- Inn─ů odzie┼╝, w kt├│rej uczestnik czuje si─Ö najlepiej (nale┼╝y spodziewa─ç si─Ö temperatur od 5 do 25┬░C)
- Kalosze
- Obuwie sportowe na mi─Ökkiej podeszwie.
- Przybory toaletowe (ręcznik, mydło, szampon, szczotka, pasta, dezodorant)
- ┼Üpiw├│r lub 2 prze┼Ťcierad┼éa (na ka┼╝dej koi znajduj─ů si─Ö dwa koce i poduszka)
- Paszport
- Leki, kt├│re uczestnik regularnie stosuje - sprawdzone medykamenty na drobne przezi─Öbienia i wyzi─Öbienie organizmu np. witamina C, rutinoscorbin, polopiryna, wapno rozpuszczalne, tabletki na b├│l gard┼éa itp., a osoby przewlekle chore powinny wzi─ů─ç leki na ca┼éy miesi─ůc z 10% zapasem
- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
- Krem do opalania
- Dwa zeszyty A-4 / 60 kartek (najlepiej w twardych okładkach) oraz przybory do pisania (kilka sztuk)

Opcjonalnie:
- R─Ökawiczki ┼╝eglarskie (sk├│rzane bez palc├│w)
- Okulary przeciwsłoneczne
- Ksi─ů┼╝eczka ┼╗eglarska (uczestnik otrzyma wpis potwierdzaj─ůcy odbycie rejsu)
- Aparaty fotograficzne i kamery wideo
- Instrumenty muzyczne małych rozmiarów
- Telefon komórkowy i ładowarkę (na statku jest napięcie 220)
- Zainteresowani warsztatami z fotografii mog─ů zabra─ç radycyjny aparat analogowy - lustrzank─Ö z czarno-bia┼é─ů klisz─ů

Prosimy zostawi─ç w domu:
- Obuwie nie przystosowane do warunk├│w jachtowych - glany i szpilki i itp
- Kosmetyki - poza rozs─ůdnym minimum
- Podr─Öczniki szkolne - poza niezb─Ödnym minimum
- Discmany, iPody, MP3playery itp. - mo┼╝na wytrzyma─ç bez nich miesi─ůc
- No┼╝e i inne ostre przedmioty (przepisy lotniskowe)

Baga┼╝ nale┼╝y spakowa─ç w worek ┼╝eglarski lub mi─Ökk─ů torb─Ö - prosimy o unikanie plecak├│w ze stela┼╝ami (nie ma na nie miejsca na statku).
Baga┼╝ (razem z podr─Öcznym) nie powinien przekracza─ç 25 kg (przepisy lotniskowe).

Podkre┼Ťlnia dokonane przezemnie Wink
Powrˇt do gˇry
Randiks

Do│▒czy│: 07 Sty 2013
Sk▒d: Puck

PostWys│any: 07-01-2013, 01:48    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Podstawa to sztormiak. Raz się wybrałem bez i była masakra Very Happy
Powrˇt do gˇry
janet.szanel19

Do│▒czy│: 30 Lip 2013

PostWys│any: 30-07-2013, 16:59    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pierwszy raz wybieram się na żagle i bardzo pomógł mi ten poradnik Wink
Powrˇt do gˇry
janet.szanel19

Do│▒czy│: 30 Lip 2013

PostWys│any: 30-07-2013, 17:00    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pierwszy raz wybieram się na żagle i bardzo pomógł mi ten poradnik Wink
Powrˇt do gˇry
kasiaw90
GoŠ

PostWys│any: 14-08-2013, 12:02    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie zapomnijcie tez o zabraniu dobrego humoru i odpowiedniego nastawienia Smile No i oczywi┼Ťcie jaki┼Ť talizman na dobre wiatry! ale to tak z przymru┼╝eniem oka ;P
Powrˇt do gˇry
majapiwko123
GoŠ

PostWys│any: 15-08-2013, 23:18    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja by┼éam do tej pory na ┼╝aglach raz i niestety nie wzi─Ö┼éam dostatecznie du┼╝o sporo ciep┼éych ubra┼ä i ci─ůgle marz┼éam wi─Öc rada ode mnie to ubezpieczy─ç si─Ö od zimna mimo ┼╝e jedziemy w ┼Ťrodku lata.
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G│ˇwna -> ┼╗eglarstwo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach

Hotele na Mazurach , polecamy imprezy Olsztyn Aktywnie dla ka┼╝dego turysty, dobre i tanie czartery jacht├│w na mazurach, tematyczne i ciekawe spotkania TRAMP w Olsztynie.