Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G│ˇwna Forum Turystyczne Warmii i Mazur
www.ft.mazury.pl - PTTK, AKT, GRAN, 4R, ZHP

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U┐ytkownicyU┐ytkownicy   GrupyGrupy  Album fotografiiAlbum fotografii   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂciZaloguj siŕ, by sprawdziŠ wiadomoÂci   ZalogujZaloguj 

Witaj na naszym Forum. Nie kr─Öpuj si─Ö i wypowiadaj si─Ö (nie ograniczaj si─Ö tylko do przegl─ůdania). Zapraszamy tak┼╝e do Gazety Turystycznej oraz na nasz Czat
Quiz: Kogo uwa┼╝acie za legend─Ö polskiej turystyki do 1945?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G│ˇwna -> Og├│lne informacje, porady, opinie...
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastŕpny temat  

Kto był najwybitniejszym polskim działaczem turystycznym do 1945r??
Tytus Chałubiński - współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego
25%
 25%  [ 1 ]
Aleksander Janowski - wspólzałożyciel Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego
0%
 0%  [ 0 ]
Walery Goetel - prof. członek PTT, pisarz m.in. licznych prac o Tatrach
0%
 0%  [ 0 ]
Mieczysław Orłowicz - członek PTT i PTK, twórca głównego szlaku górskiego nazwanego jego imieniem
25%
 25%  [ 1 ]
Mariusz Zaruski - założyciel TOPR
25%
 25%  [ 1 ]
Aleksander Patkowski - członek PTK, twórca polskiego "regionalizmu"
0%
 0%  [ 0 ]
Klemens Bachleda (Klimek) - przewodnik tatrzański i ratownik
25%
 25%  [ 1 ]
inny
0%
 0%  [ 0 ]
Wszystkich G│osˇw : 4

Autor WiadomoŠ
Milan
Ranga: super gaduła

Do│▒czy│: 17 Lut 2005
Sk▒d: Olsztyn

PostWys│any: 07-12-2005, 00:28    Temat postu: Quiz: Kogo uwa┼╝acie za legend─Ö polskiej turystyki do 1945? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wiem, ┼╝e te nazwiska niekt├│rym moga nic nie m├│wi─ç Confused .

Ale mo┼╝e kto┼Ť s┼éysza┼é i chcia┼éby wyrazi─ç swoja opini─Ö Question Question

PostWys│any: 07-12-2005, 22:04    Temat postu: Re: Quiz: Kogo uwa┼╝acie za legend─Ö polskiej turystyki do 1945? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To takie pytanie z rodzaju "ci─Ö┼╝kiego betonu" Wink
Powrˇt do gˇry
Milan

Do│▒czy│: 17 Lut 2005

PostWys│any: 22-09-2006, 19:56    Temat postu: Re: Quiz: Kogo uwa┼╝acie za legend─Ö polskiej turystyki do 1945? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

temat padł
Wniosek taki ┼╝e nikt juz tych ludzi nie pami─Öta.

Jeszcze bardziej smutny wniosek to taki, ┼╝e nas te┼╝ wko┼äcu kiedy┼Ť zapomn─ů Sad
Powrˇt do gˇry
Kwiatek

Do│▒czy│: 26 Sie 2005
Sk▒d: ...z krainy OZ

PostWys│any: 22-09-2006, 23:39    Temat postu: Re: Quiz: Kogo uwa┼╝acie za legend─Ö polskiej turystyki do 1945? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Co┼Ť w tym jest ┼╝e ludzie pamietaja tych kt├│rych znali albo ludzi ┼╝yj─ůcych im w miar─Ö wsp├│┼écze┼Ťnie.
Nie twierdze ┼╝e te postacie wiele nie zrobili bo to dzieki nim plecaki dzwigamy. Czytali┼Ťcie pewnie "FERDYDURKE" Gombrowicza w og├│lniaku:

Taki fragment mi sie przypomina:

NAUCZYCIEL:Dlaczego S┼éowacki wielkim poet─ů by┼é?
UCZEŃ: yyyyyy....
NAUCZYCIEL: Bo był!!!!

Ja mam swoich idoli o których tez pewnie wielu z Was nie słyszało.

Jerzy Kukuczka- powiesi┼éem jego podobizn─Ö w GRANI na gazetce- 2 w historii zdobywca KORONY HIMALAJ├ôW(pierwszy by┼é Reinhold Messner). Co go zabi┼éo? Zgin─ů┼é na wysoko┼Ťci 8 300 metr├│w 24 pa┼║dziernika 1989 podczas wej┼Ťcia na Lhotse now─ů drog─ů przez s┼éynn─ů, po┼éudniow─ů ┼Ťcian─Ö. ┼╗y┼é g├│rami w nich zako┼äczy┼é sw├│j ┼╝ywot.
Sam jestem turyst─ů- nie wspinam si─Ö choc moi idole to ludzie uprawiaj─ůcy ten sport / cho─ç nie tylko ten. Chodzi o pasje i po┼Ťwi─Öcenie si─Ö czemu┼Ť bez reszty. Za te cechy podziwiam kilku Polak├│w.

Leszek Cichy
Potr Pustelnik
Andrzej Zawada
Marek kamiński
Wojciech Moskal
Ryszard pawłowski
Wanda Rutkiewicz
Anna Czerwińska

Identyfikujemy sie troche z pokoleniem...albo ludzmi ┼╝yj─ůcymi nam wsp├│┼écze┼Ťnie. No tak jest w moim przypadku.

Jakby spytac si─Ö Myde┼éa o jego militarnych polskich idoli to zastanawiam si─Ö czy wymieni┼éby gen. Maczka. czy albo "Zosk─Ö" harcerza- postac autentyczn─ů z czas├│w Powstania Warszawskiego- "Kamienie na szaniec".
To takie moje przemyslenia.

Go┼Ť─ç kt├│ry nazwa┼é temat betonem pokaza┼é sw├│j poziom... nie ma co!
Twarda anonimowo┼Ť─ç- wsp├│┼éczuje odwagi.

Cho─ç temat troch─Ö ambitny jak na nasza rozrywkow─ů Ekip─Ö.

sprz─Öt, fotografia i rysunek.
Powrˇt do gˇry
Głowa

Do│▒czy│: 04 Maj 2005

PostWys│any: 27-10-2006, 23:33    Temat postu: Re: Quiz: Kogo uwa┼╝acie za legend─Ö polskiej turystyki do 1945? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja niestety niezbyt du┼╝o s┼éysza┼éem na temat dokona┼ä tych pan├│w i znam tego pow├│d. Ja bym osobi┼Ťcie lekko zrekonstru┼éowal ankietke i doda┼é kilku przedstawicieli swiata Wodniackiego. Przyk┼éad├│w jest wiele, ale ja bym da┼é osobi┼Ťcie J├│zefa Jak├│bowicza, kt├│ry powo┼éa┼é pierwsze Dru┼╝yny Harcerskie o specjalizacji ┼╝eglarskiej w Charbinie i W┼éadywostoku, kt├│re dzia┼éa┼éy w latach 1917-1919. Po odzyskaniu niepodleg┼éo┼Ťci cz┼éonkowie tych dru┼╝yn organizowali w latach 1924-1928 pierwsze obozy szkoleniowe na Helu. R├│wnie┼╝ bardzo cenie sobie osob─Ö Ottona Waillanda, kt├│ry za┼éo┼╝y┼é w 1919 roku Charzykowym Stowarzyszenie Przyjaci├│┼é ┼╗eglarstwa. W 1922 przeksz┼éatcono w Klub ┼╗eglarski. Spadkobierc─ů tradycji tego zas┼éu┼╝onego klubu jest Chojnicki Klub ┼╗eglarski. Mam do tego miejsca ogromny sentyment, poniewa┼╝ przebywa┼éem na pami─Ötnym obozie ┼╝eglarskim w roku 2000, gdzie finalizacj─ů by┼éo uzyskanie przezemnie uprawnie┼ä ┼╝eglarza jachtowego.
Wielkiego wyczynu dokonał również Erwin Weber, który wybrał się w samotny rejs po Pacyfiku, od Tahiti przez wyspy Bora-Bora, Ratoronga, Pago-Pago, Wyspy Samoa i Fidżi aż do Auckland w Nowej Zelandii, po przebyciu 3200 mil w tym 1000 mil.

Co do go┼Ťcia, to podzielam pogl─ůd Kwiatka - wsp├│┼éczuje jego odwagi. My┼Ťle Kwiatek, ┼╝e ludzie mo┼╝e zainteresuj─ů si─Ö t─ů tematyk─ů, ale jak b─Ödzie, to zobaczymy.
Powrˇt do gˇry
WyÂwietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G│ˇwna -> Og├│lne informacje, porady, opinie... Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  
Nie mo┐esz pisaŠ nowych tematˇw
Nie mo┐esz odpowiadaŠ w tematach
Nie mo┐esz zmieniaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz usuwaŠ swoich postˇw
Nie mo┐esz g│osowaŠ w ankietach

Hotele na Mazurach , polecamy imprezy Olsztyn Aktywnie dla ka┼╝dego turysty, dobre i tanie czartery jacht├│w na mazurach, tematyczne i ciekawe spotkania TRAMP w Olsztynie.