Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona Gwna Forum Turystyczne Warmii i Mazur
www.ft.mazury.pl - PTTK, AKT, GRAN, 4R, ZHP
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UytkownicyUytkownicy   GrupyGrupy  Album fotografiiAlbum fotografii   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomociZaloguj si, by sprawdzi wiadomoci   ZalogujZaloguj 

Witaj na naszym Forum. Nie krępuj się i wypowiadaj się (nie ograniczaj się tylko do przeglądania). Zapraszamy także do Gazety Turystycznej oraz na nasz Czat

sklep militaria.pl

Przygotowanie do rejsu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona Gwna -> Żeglarstwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastpny temat  
Autor Wiadomo
Głowa
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Doczy: 04 Maj 2005
Posty: 1622
Skd: Olsztyn

PostWysany: 09-12-2006, 14:32    Temat postu: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Żeby wymarzony rejs żeglarski pozostał w naszej pamięci z jak najlepszej strony, trzeba do niego odpowiednio się przygotować. Jakim waszym zdaniem o jakie rzeczy powiniem zadbać organizator rejsu, a o jakie pozostała część załogi. Zapraszam do dyskusji.
Powrt do gry
Bartosz
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Doczy: 22 Sie 2006
Posty: 406
Skd: Olsztyn / Wawa

PostWysany: 09-12-2006, 15:23    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Organizator rejsu to powinien przede wszystkim o wiatr zadbać, coby flauty przez cały czas nie było Wink
Głowa napisa:
wymarzony rejs żeglarski

O jakim konkretnie rejsie mówimy?
Bo co innego parogodzinny rejs omegą po krzywym, co innego tygodniowy wypad na mazury i jeszcze insza inszość rejs morski (o takich długich np. dookoła świata nie wspominam Wink aczkolwiek to jest właśnie moje marzenie Very Happy )
Podstawową sprawą we wszystkich wypadach, czy to nad wodę czy w góry czy do lasu, jest rozsądne myślenie - czyli trzeba się przygotowywać (tutaj żadnych aluzji do autroa topicu) z głową.
Powrt do gry
Głowa
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Doczy: 04 Maj 2005
Posty: 1622
Skd: Olsztyn

PostWysany: 09-12-2006, 15:29    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To jest ogólny temat, więc można opisać przygotowania do rejsów na Mazurach, jak również przestawić inny punkt widzenia, jeśli chodzi o przygotowanie do morskiego rejsu, choć drugie zagadnienie mnie bardziej interesuje, bo nie miałem jeszcze okazji popływać na morzu. Miałem płynąć na morze już w 2001 roku, jednak w ostatniej chwili ekipa się posypała (nie byłem organizatorem). Choć zgadzam się z tobą Bartek, że wyprawa morska do okoła świata byłaby fajną przygodą. Jest również moim marzeniem zobaczyć słynny przylądek Horn.

Bartek napisa:
Organizator rejsu to powinien przede wszystkim o wiatr zadbać, coby flauty przez cały czas nie było


Tutaj się zgodze. Powiniem dobrze napisać podanko do pogody, żeby zafundowało wiaterek 3-4 skali Beaforta to idealna siła wiatru. Na koniec życze wszystkim żeglarzom dużo dobrego, bezpiecznego wiatru, pięknego nieba, oraz unikania dni, kiedy będzie flauta:


Powrt do gry
Głowa
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Doczy: 04 Maj 2005
Posty: 1622
Skd: Olsztyn

PostWysany: 13-12-2006, 11:22    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No to teraz pomówimy o przygotowaniach na rejs morski. Każdy uczestnik powiniem posiadać:
-latarka
-sztormiak
-Ciepłe swetry!
-jakieś ubrania na ciepłe dni
-okularki i coś na głowe najlepiej z daszkiem
-jeśli jest osoba, która umięc grać na gitarze, to konieczne śpiewnik i gitarę, choć można i śpiewać akapellą Laughing
-śpiwór
-gumowce (najlepiej z jasną podeszwą bo czarna może smarować jacht)
-sportowe obuwie
-klapki ale takie gumowe, najlepsze pod prysznic
-aparat
-Karty
-czapka zimowa
-rękawiczki
-skarpetki najlepiej grube, ciepłe
-koszula flanelowa
-leków, które nie są na posiadaniu apteczki jachtu, a dla niektórych osób są konieczne
-dokumenty
Przy okazji możemy podyskutować na temat przygotowań uczestnika na rejs po mazurach, ale jak ktoś ma rzeczy do dodania w rozpisce o przygotowanie do rejsu morskiego, to zapraszam do dyskusji.
Powrt do gry
pazaur
Ranga: użytkownik
Ranga: użytkownik


Doczy: 19 Cze 2006
Posty: 53
Skd: Olsztyn

PostWysany: 14-12-2006, 16:02    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jako, że sam się w przyszłym roku na morze wybieram to zrobiłem małe poszukiwania. Lista rzeczy na rejs morski oraz sporo pożytecznych informacji:
http://www.cybersails.info.pl/SAILSO.htm

Co zaś do rejsu na śródlądziu to lista ekwipunku jest zbliżona do zwykłej "biwakowej". Też się przydają polary, swetry i czapki, ubranie na wypadek paskudnej pogody (niekoniecznie sztormiak, choć jest on dużo bardziej efektywny), latarka, nóż, szeklownica. Osobiście zawsze mam w tzw "suchej kieszeni" pudełko zapałek/zapalniczkę oraz istotne dokumenty wraz z pewną ilością gotówki. Przydają się dobre mapy "żeglarskie" (to do sterników) z zaznaczonymi głębokościami i obszarami niebezpiecznymi o ile takie w ogóle są na dany akwen. Ktoś powinien także zabrać jakiś mocny reflektor (czyt. silną latarkę) gdyby przyszło pływać po zmroku co czasem się zdarza. Większość małych latarek kieszonkowych jest za słaba żeby dobrze oświetlić wodę przed dziobem lub np brzeg z większego dystansu. Potrzebne są także plastikowe worki na śmieci.
_________________
'My friend, one thing you have to learn. There is ALWAYS time for beer.' :D
Powrt do gry
Bartosz
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Doczy: 22 Sie 2006
Posty: 406
Skd: Olsztyn / Wawa

PostWysany: 14-12-2006, 17:41    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja bym jeszcze do listy Głowy dorzucił spodnie nieprzemakalne. Jest to bardzo ważna rzecz, bez której nikomu nie radziłbym się stawiać na deszczowej wachcie (szczególnie psiaku Twisted Evil ).

Do tego kolejnym istotnym ubrankiem są kalesony. Wiatr potrafi jednak dać znać o sobie. Nawet w październiku na morzu śródziemnym czasem bywało tak, że mimo dwóch par spodni i jeszcze spodni nieprzemakalnych (gumowanych) było mi zimno Rolling Eyes

Kolejną praktyczną rzeczą są rękawiczki bez palców. Można kupić specjalistyczne żeglarskie za kupę kasy, ale wg. mnie rowerowe z arpisu powinny wytrzymać (przeżyły rejs i służą mi dzielnie do dziś). Takie rękawiczki przydają się szczególnie na początku rejsu, kiedy dłonie nie są przyzwyczajone do intensywnej pracy z linami i pojawia się na nich duża ilość piekących bąbli. Aczkolwiek, mój oficer wachtowy twierdził, że takie rękawiczki są tylko dla kobiet Wink Ja od siebie dorzucę, że poharatane dłonie należy myć świeżą, morską wodą - wtedy człowiek czuje, że żyje Twisted Evil

Bardzo ważnym jest, aby nie pakować bagażu do sztywnych toreb/plecaków (szczególnie dużych plecaków turystycznych ze stelażem). Na jachcie mamy zazwyczaj bardzo ograniczoną przestrzeń, którą trzeba maksymalnie wykorzystać. Poprostu nie ma takiego miejsca, gdzie możnaby taki plecak odłożyć. Najlepszym rozwiązaniem są chyba worki żeglarskie (w końcu po to zostały stworzone).

Jak coś mi wpadnie jeszcze do głowy to skrobnę.

Pozdrawiam!

EDIT: Formatowanie i literówka

Teraz się dogrzebałem. Taka lista poglądowa:
Cytat:
LISTA WYPOSAŻENIA NA SZKOŁĘ POD ŻAGLAMI:
Obowiązkowo:
- Kurtka i spodnie nieprzemakalne (sztormiak żeglarski lub inna odzież chroniąca od wiatru i deszczu)
- Zimowa czapka, szalik oraz rękawiczki
- Przynajmniej jeden polar/sweter/ciepła bluza (drugi polar uczestnik dostaje na pokładzie)
- Ciepła bielizna : kalesony, rajstopy lub getry
- Bielizna osobista co najmniej 10 kompletów (majtki, koszulki, skarpetki)
- Odzież do prac bosmańskich (starsza bluza i spodnie, które można pobrudzić)
- Inną odzież, w której uczestnik czuje się najlepiej (należy spodziewać się temperatur od 5 do 25°C)
- Kalosze
- Obuwie sportowe na miękkiej podeszwie.
- Przybory toaletowe (ręcznik, mydło, szampon, szczotka, pasta, dezodorant)
- Śpiwór lub 2 prześcieradła (na każdej koi znajdują się dwa koce i poduszka)
- Paszport
- Leki, które uczestnik regularnie stosuje - sprawdzone medykamenty na drobne przeziębienia i wyziębienie organizmu np. witamina C, rutinoscorbin, polopiryna, wapno rozpuszczalne, tabletki na ból gardła itp., a osoby przewlekle chore powinny wziąć leki na cały miesiąc z 10% zapasem
- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
- Krem do opalania
- Dwa zeszyty A-4 / 60 kartek (najlepiej w twardych okładkach) oraz przybory do pisania (kilka sztuk)

Opcjonalnie:
- Rękawiczki żeglarskie (skórzane bez palców)
- Okulary przeciwsłoneczne
- Książeczka Żeglarska (uczestnik otrzyma wpis potwierdzający odbycie rejsu)
- Aparaty fotograficzne i kamery wideo
- Instrumenty muzyczne małych rozmiarów
- Telefon komórkowy i ładowarkę (na statku jest napięcie 220)
- Zainteresowani warsztatami z fotografii mogą zabrać radycyjny aparat analogowy - lustrzankę z czarno-białą kliszą

Prosimy zostawić w domu:
- Obuwie nie przystosowane do warunków jachtowych - glany i szpilki i itp
- Kosmetyki - poza rozsądnym minimum
- Podręczniki szkolne - poza niezbędnym minimum
- Discmany, iPody, MP3playery itp. - można wytrzymać bez nich miesiąc
- Noże i inne ostre przedmioty (przepisy lotniskowe)

Bagaż należy spakować w worek żeglarski lub miękką torbę - prosimy o unikanie plecaków ze stelażami (nie ma na nie miejsca na statku).
Bagaż (razem z podręcznym) nie powinien przekraczać 25 kg (przepisy lotniskowe).

Podkreślnia dokonane przezemnie Wink
Powrt do gry
Randiks



Doczy: 07 Sty 2013
Posty: 3
Skd: Puck

PostWysany: 07-01-2013, 01:48    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Podstawa to sztormiak. Raz się wybrałem bez i była masakra Very Happy
Powrt do gry
janet.szanel19



Doczy: 30 Lip 2013
Posty: 4


PostWysany: 30-07-2013, 16:59    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pierwszy raz wybieram się na żagle i bardzo pomógł mi ten poradnik Wink
Powrt do gry
janet.szanel19



Doczy: 30 Lip 2013
Posty: 4


PostWysany: 30-07-2013, 17:00    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Pierwszy raz wybieram się na żagle i bardzo pomógł mi ten poradnik Wink
Powrt do gry
kasiaw90
Go






PostWysany: 14-08-2013, 12:02    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie zapomnijcie tez o zabraniu dobrego humoru i odpowiedniego nastawienia Smile No i oczywiście jakiś talizman na dobre wiatry! ale to tak z przymrużeniem oka ;P
Powrt do gry
majapiwko123
Go






PostWysany: 15-08-2013, 23:18    Temat postu: Re: Przygotowanie do rejsu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja byłam do tej pory na żaglach raz i niestety nie wzięłam dostatecznie dużo sporo ciepłych ubrań i ciągle marzłam więc rada ode mnie to ubezpieczyć się od zimna mimo że jedziemy w środku lata.
Powrt do gry
Wywietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona Gwna -> Żeglarstwo Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie moesz pisa nowych tematw
Nie moesz odpowiada w tematach
Nie moesz zmienia swoich postw
Nie moesz usuwa swoich postw
Nie moesz gosowa w ankietach

Hotele na Mazurach , polecamy imprezy Olsztyn Aktywnie dla każdego turysty, dobre Domki na Mazurach, tematyczne i ciekawe spotkania TRAMP w Olsztynie.





Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group