Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna Forum Turystyczne Warmii i Mazur
www.ft.mazury.pl - PTTK, AKT, GRAN, 4R, ZHP
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy  Album fotografiiAlbum fotografii   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Witaj na naszym Forum. Nie krępuj się i wypowiadaj się (nie ograniczaj się tylko do przeglądania). Zapraszamy także do Gazety Turystycznej oraz na nasz Czat

sklep militaria.pl

Od 1 marca PKP zmiania ceny biletów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna -> Noclegi i transport
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
admin1
Site Admin


Do³±czy³: 14 Lut 2005
Posty: 2589
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 22-02-2008, 15:25    Temat postu: Od 1 marca PKP zmiania ceny biletów Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,wid,9684966,wiadomosc.html
Cytat:
Od 1 marca zmienią się ceny biletów na niektórych trasach, obsługiwanych przez Polskie Koleje Państwowe. Za podróż pociągiem więcej zapłacą osoby podróżujące dalej.


Jednocześnie rzecznik PKP Przewozy Regionalne informuje, że ceny za przejazdy pociągami na krótszych dystansach nie zmienią się, a czasami nawet spadną.


PKP tłumaczy, że zmiany w cenniku są poparte analizą rynku. Badania wykazały, że klienci są w stanie zaakceptować niewielkie podwyżki. Przy ustalaniu cen przewoźnik miał na uwadze zachowanie ich konkurencyjności w stosunku do innych środków transportu. Zmiany cen wyniosą około 2-3%. (pp)

_________________
Szlaki Turystyczne Warmii i Mazur - www.szlaki.mazury.pl - Noclegi www.urlopowicz.info
Powrót do góry
Sylwia
Ranga: użytkownik
Ranga: użytkownik


Do³±czy³: 21 Lut 2005
Posty: 40
Sk±d: Malbork

PostWys³any: 25-02-2008, 08:55    Temat postu: Re: Od 1 marca PKP zmiania ceny biletów Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

no to pieknie, juz tak wszystko poszlo do gory, to i bilety tez musialy Sad
_________________
"Co mi tam rozszalała woda, co mi tam ostre zęby skał!!! Ważna jest tylko ta pogoda, którą w sercu będę miał(a)!!!"
Powrót do góry
Kula
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 21 Cze 2005
Posty: 433
Sk±d: GdaÅ„sk

PostWys³any: 25-02-2008, 11:30    Temat postu: Re: Od 1 marca PKP zmiania ceny biletów Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No ale z drugiej strony, jeżeli zmiany cen wyniosą 2-3 %, to nie ma co panikować. A biorąc pod uwagę fakt, że podwyżki obejmą najprawdopodobniej dłuższe odcinki myślę, że bardzo tego nie odczujemy. Bo prawdę mówiąc ile razy jeździmy w roku na dalszych trasach niż np. 100 km?
_________________
Pozdrawiam,

Arkadiusz Kulewicz
Klub Turystyki Górskiej "Grań" w Olsztynie
Klub Turystyczny "Figa" w Braniewie
Powrót do góry
Milan
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 17 Lut 2005
Posty: 615
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 25-02-2008, 14:17    Temat postu: Re: Od 1 marca PKP zmiania ceny biletów Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Oficjalna informacja ze strony PKP:
http://www.pr.pkp.pl/aktualnosci,s,0,160.html

"Obniżenie o Å›rednio 15 procent cen biletów jednorazowych na przejazdy pociÄ…gami pospiesznymi do 100 km, pozostawienie obecnego cennika na przejazdy jednorazowe pociÄ…gami osobowymi do 120 km, niewielki wzrost – Å›rednio od 2 do 5 procent – w wybranych strefach odlegÅ‚oÅ›ci. To po krótce zaÅ‚ożenia modyfikacji taryfy PKP Przewozy Regionalne. Zmiany wchodzÄ… w życie od 1 marca 2008 roku.

Korekta cen jest efektem analizy konkurencyjności rynku transportowego w poszczególnych regionach kraju, badań otoczenia. Ceny biletów zostały tak skorygowane, by odpowiadały możliwościom i oczekiwaniom podróżnych. "

Według tej informacji część połączeń potanieje

Dotyczy to pociągów pośpiesznych do 100 kilometrów - obniżka 0 15,72 %. Zatem jak dla mnie to nawet dobra informacja, bo to daje tańszepołączenia z Elblągiem, iławą, Ostródą i innymi miastami do 100 km.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Kula
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 21 Cze 2005
Posty: 433
Sk±d: GdaÅ„sk

PostWys³any: 25-02-2008, 14:21    Temat postu: Re: Od 1 marca PKP zmiania ceny biletów Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Widzę, że PKP powoli staje się normalną firmą, która dostrzegła, że istnieje coś takiego ja konkurencja Smile Z tego co słyszałem, to PKP w poprzednim roku po raz pierwszy nie przyniosło strat (oczywiści, bieżących, bo jak to jest z nagromadzeniem się strat z poprzednich lat to nie mam pojęci). Dobrze, że konkurencja rośnie, że powstało wiele prywatnych firm przewozowych bo takie firmy jak PKP, czy PKS zaczęły walczyć o klienta.
_________________
Pozdrawiam,

Arkadiusz Kulewicz
Klub Turystyki Górskiej "Grań" w Olsztynie
Klub Turystyczny "Figa" w Braniewie
Powrót do góry
Premnathan
Ranga: użytkownik
Ranga: użytkownik


Do³±czy³: 12 Kwi 2007
Posty: 72
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 16-03-2008, 17:25    Temat postu: Re: Od 1 marca PKP zmiania ceny biletów Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ciekawe, kiedy wpadną na pomysł, że niektóre zamknięte trasy warto otworzyć i na nich zarabiać chociażby jak na atrakcji turystycznej. Modelowy przykład takiej trasy, której zamknięcie jest dla mnie niezrozumiałe, to Elbląg-Frombork-Braniewo. Mniej modelowych znalazłoby się jeszcze sporo.
Ja ostatnio jeżdżę głównie na dalszych trasach, ale ten nielinowy wzrost ceny w zależności od odległości, jaki ma miejsce (zbliżający się już do logarytmicznego) to dla mnie absurd i dobrze, że to się zmienia.
Powrót do góry
Kula
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 21 Cze 2005
Posty: 433
Sk±d: GdaÅ„sk

PostWys³any: 16-03-2008, 17:47    Temat postu: Re: Od 1 marca PKP zmiania ceny biletów Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Premnathan napisa³:
Ciekawe, kiedy wpadną na pomysł, że niektóre zamknięte trasy warto otworzyć i na nich zarabiać chociażby jak na atrakcji turystycznej. Modelowy przykład takiej trasy, której zamknięcie jest dla mnie niezrozumiałe, to Elbląg-Frombork-Braniewo.


To nie jest takie proste. Wbrew pozorom wcale aż tak dużo chętnych na tego typu atrakcje turystyczne nie ma. Poza miesiącami letnimi takie miasta jak Frombork są puste, więc myślę, że linia tego typu zarabiałaby może 3-5 miesięcy w roku. Jakiś czas temu zdarzyło mi się kilka razy jechać pociągiem z Braniewa do Elbląga i 3 czy 4 razy w pociągu byłem ja i konduktor. Więc widzisz sam, że sprawa nie jest taka prosta.
_________________
Pozdrawiam,

Arkadiusz Kulewicz
Klub Turystyki Górskiej "Grań" w Olsztynie
Klub Turystyczny "Figa" w Braniewie
Powrót do góry
Premnathan
Ranga: użytkownik
Ranga: użytkownik


Do³±czy³: 12 Kwi 2007
Posty: 72
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 16-03-2008, 20:09    Temat postu: Re: Od 1 marca PKP zmiania ceny biletów Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To oczywiste, że przez większą część roku ta linia miałaby małe powodzenie. Ale na czas sezonu uruchomienie jej chyba nie byłoby kłopotliwe? Poza tym jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby nie dało się tego zorganizować tak, żeby i poza sezonem trochę ludzi tą linią jechało. Z Elbląga do Tolkmicka i Braniewa ludzie jeżdżą, czemu nie mogą pociągami, tym bardziej, gdyby jakoś sensownie zgrać połączenia w Elblągu? Może to nie jest oczywiste, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby nie było do zorganizowania.
Powrót do góry
Kula
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 21 Cze 2005
Posty: 433
Sk±d: GdaÅ„sk

PostWys³any: 16-03-2008, 20:36    Temat postu: Re: Od 1 marca PKP zmiania ceny biletów Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Premnathan napisa³:
To oczywiste, że przez większą część roku ta linia miałaby małe powodzenie. Ale na czas sezonu uruchomienie jej chyba nie byłoby kłopotliwe?


Na czas sezonu pewnie i można ją uruchomić, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że utrzymanie takiej linii to koszt całoroczny. Linia wymaga konserwacji, nadzoru itd. więc nie da się zrobić tak, że koszty powstają tylko w czasie eksploatacji.

Moim zdaniem linia ta wymaga przebudowy żeby myśleć poważnie o przyciągnięciu pasażerów, bo ja np. wolałem jechać do Elbląga autobusem prostej przyczyny - pociąg dystans niecałych 50 km pokonywał w 90 minut Wink Może dla turysty, który chce z pociągu popijając piwko pooglądać widoczki na Zalew Wiślany nie stanowi to większego problemu, to dla kogoś kto dojeżdża do szkoły czy do pracy jest trochę uciążliwym rozwiązaniem

Kolejna sprawa - kto weźmie na siebie ciężar takiej inwestycji? Inwestora ciężko znaleźć, a samorząd też nie da rady tego pociągnąć. Powiat Braniewski ma problemy finansowe (zadłużony szpital, kredyty itp.) i nie może sobie pozwolić na jakiekolwiek inwestycje, a tym bardziej na wiążące się z ryzykiem.
_________________
Pozdrawiam,

Arkadiusz Kulewicz
Klub Turystyki Górskiej "Grań" w Olsztynie
Klub Turystyczny "Figa" w Braniewie
Powrót do góry
Milan
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 17 Lut 2005
Posty: 615
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 17-03-2008, 23:03    Temat postu: Re: Od 1 marca PKP zmiania ceny biletów Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jakiekolwiek inwestycje na polskich kolejach sa niezwykle skomplikowane z jednego powodu: Każda spółka z grupy PKP jest od innej Bajki :
PKP S.A - Nieruchomości - nieruchomości poza dworcami
» PKP S.A - Dworce Kolejowe - jak nazwa wskazuje
» PKP Polskie Linie Kolejowe - sieć trakcyjna, tory, ogrodzenia itp.
» PKP Energetyka - energoia
» Telekomunikacja Kolejowa
» PKP Informatyka
» PKP CARGO

Aby uruchomić jakieś zamknięte połączenie trzeba przejść maraton rokowań z niemal z każda tych spółek. Wystarczy, że która kolwiek z tych spółek powie nie i cała inwestycja leży w gruzach. Klasycznym przykładem jest tutaj linia Kętrzyn- Węgorzewo. w sezonie letnim planowano tam kursowanie pociągu turystycznego, jednak po jednorazowym zezwoleniu Dyrekcja PKP w Gdańsku cofnęła pozwolenie nie wydając certyfikatu bezpieczeństwa dla lokomotywy na przejazd tą linią.
Nie wiem czy będą próbować ponownie uruchomić to połączenia w przyszłym sezonie.
Największą bolączką jednak moim zdaniem jest brak wystarczającej konkurencji na rynku, która ożywiła by niektóre połączenia. Tak się stało w kujawsko-pomorskim. Tam na wszystkich niezelektryfikowanych liniach przewozy pasażerskie obsługuje firma pcc Ariwa. Jak wiadomo nie obyło sie bez konfliktów między nową firmą a PKP.

Problem z polską koleją polega też na tym że "drogi żelazne" w Polsce finansuje tylko pkp. Podatnicy nie płaca podatku, tak jak na klasyczne drogi asfaltowe m.in w cenie benzyny.

Ja czekam na rok 2009, kiedy to zniknie okres ochronny na polską kolej i PKP będzie miała obowiązek wpuścić prywatnych przewoźników na polskie szyny. Być może wymusi to sytuację gdzie klient stanie sie ważniejszy i rozkład jazdy będzie dostosowywał się do klienta a nie odwrotnie, tak jak w przypadku dawnego połączenia Olsztyn -Pisz

Pozdrawiam
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna -> Noclegi i transport Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach

Hotele na Mazurach , polecamy imprezy Olsztyn Aktywnie dla każdego turysty, dobre Domki na Mazurach, tematyczne i ciekawe spotkania TRAMP w Olsztynie.





Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group