Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna Forum Turystyczne Warmii i Mazur
www.ft.mazury.pl - PTTK, AKT, GRAN, 4R, ZHP
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy  Album fotografiiAlbum fotografii   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Witaj na naszym Forum. Nie krępuj się i wypowiadaj się (nie ograniczaj się tylko do przeglądania). Zapraszamy także do Gazety Turystycznej oraz na nasz Czat

sklep militaria.pl

Nawigacja turystyczna.
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna -> Turystyka piesza
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
jedrek7



Do³±czy³: 24 Lut 2008
Posty: 3
Sk±d: W-wa

PostWys³any: 25-02-2008, 23:56    Temat postu: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich Turystów Smile . Chcę się coś dowiedzieć na temat nawigacji podczas wycieczek. Najbardziej mnie interesuje nawigacja w terenach zalesionych,( więc chyba jakaś musi być czuła). Jeżeli ktoś mi może doradzić, co mam kupić, proszę mi pisać jak najwięcej o tym. Nie znam się wcale na tym i dlatego zwracam się z prośbą o pomoc na forum. Jak pisałem wcześniej że interesuje mnie coś takiego aby nie zginąć w lesie, ale jeżeli jest taka szansa kupna czegoś może nie za bardzo drogiego ale w miarę funkcjonalnego to proszę o podanie mi nazwy i modelu danego sprzętu. Jeszcze jedna sprawa, to język, chodzi o menu w języku polskim. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam serdecznie Wink .


_________________
serwis baterii
Powrót do góry
Kula
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 21 Cze 2005
Posty: 433
Sk±d: GdaÅ„sk

PostWys³any: 26-02-2008, 00:19    Temat postu: Re: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Myślę, że pomimo wszelkich nowinek technicznych ułatwiających nawigację dalej najlepszym sprzętem do nawigacji jest mapa Wink Jest to najtańsze "urządzenie" i najdłużej trzyma w nim bateria Wink Ważne, aby mapa była jak najnowsza, bo np. w Bieszczadach spotkaliśmy się z sytuacją, gdzie według mapy powinna być całkowita dzicz, a okazało się, że służba leśna zrobiła piękną i ubitą drogę. Również drogi polne ulegają modyfikacją i można się zdziwić używając np. popularnych map wojskowych z lat 80-tych.

Jeżeli naprawdę upierasz się przy GPS to nie musisz wydawać wielkich pieniędzy. Chyba najprostszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego adaptera do telefonu komórkowego (ok. 150-200 zł). Oto przykładowe urządzenie tego typu: http://www.pentagram.pl/produkty/gps_nawigacja_satelitarna/pentagram_pathfinder_p_3100

A tutaj znajdziesz recenzjÄ™ tego cacka: http://twojepc.pl/artykuly.php?id=gps_pentagram%20 .

Przyznam się szczerze, że miałem tylko raz styczność z tego typu urządzeniem. Z moim obserwacji wynika, że było dokładne, współpracowało dobrze z dostępnymi mapami itd. Ale jak się sprawia na dłuższą metą to nie wiem.

A może ma ktoś większe doświadczenie w użytkowaniu tego typu urządzeń?
_________________
Pozdrawiam,

Arkadiusz Kulewicz
Klub Turystyki Górskiej "Grań" w Olsztynie
Klub Turystyczny "Figa" w Braniewie
Powrót do góry
Bartosz
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 22 Sie 2006
Posty: 406
Sk±d: Olsztyn / Wawa

PostWys³any: 26-02-2008, 01:53    Temat postu: Re: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jedrek7 napisa³:
proszę o podanie mi nazwy i modelu danego sprzętu.


Mapa topograficzna 1:50 000 / 1:25 000 + kompas (wystarczy zwykły, bez jakiś bajerów).
Powrót do góry
admin1
Site Admin


Do³±czy³: 14 Lut 2005
Posty: 2589
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 26-02-2008, 09:23    Temat postu: Re: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kula napisa³:
Jeżeli naprawdę upierasz się przy GPS to nie musisz wydawać wielkich pieniędzy


GARMIN 60 GPS
ok 700 zł

używałem, fajny, polecam
_________________
Szlaki Turystyczne Warmii i Mazur - www.szlaki.mazury.pl - Noclegi www.urlopowicz.info
Powrót do góry
wrygiel
Ranga: stały użytkownik
Ranga: stały użytkownik


Do³±czy³: 10 Gru 2007
Posty: 86
Sk±d: Olsztyn/GoÅ‚dap

PostWys³any: 26-02-2008, 15:54    Temat postu: Re: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja mam od tygodnia Garmin Vista HCx, w porównaniu do mojego
poprzedniego GPS (starego garminowskiego "żółtka" - etrex) jest
świetny - sprawdzałem go w gęstym lesie przy dużej wartswie chmur +
deszcz i grad, nawet na chwilę nie stracił zasięgu, dokładność 3
metry, nawet jak go trzymałem w kieszeni. Nawet w domu przed kompem
łapie zasięg ;) (tylko wtedy to z dokładnością 20-100m). Do tego można
mu wgrać 1GB mapek, jest dużo darmowych map topograficznych polskich
gór (projekt UMP). Tylko że kosztuje aż 1000...
Powrót do góry
jedrek7



Do³±czy³: 24 Lut 2008
Posty: 3
Sk±d: W-wa

PostWys³any: 27-02-2008, 01:51    Temat postu: Re: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

DziÄ™ki Kula, admin 1 i wrygiel za konkretnÄ… pomoc Smile . Prawdopodobnie zdecyduje siÄ™ na „GARMIN 60 GPS”. MyÅ›lÄ™, że ten sprzÄ™cik wystarczy do trochÄ™ dÅ‚uższych spacerów po lesie, no i chyba cena jest dość przystÄ™pna. A co do „mapy i kompasu” sympatyczny kolego Bartosz, to tak jak bym fotografowi zaproponowaÅ‚ kartkÄ™ i ołówek- (sam fotografuje) Razz . Nie po to wymyÅ›lajÄ… sprzÄ™t uÅ‚atwiajÄ…cy życie żeby z niego nie korzystać. Jeszcze raz dziÄ™ki serdeczne za pomoc. Pozdrawiam wszystkich. Wink




________________________________________________
Spotkania dla młodzieży, konkursy, warsztaty, wycieczki.
Powrót do góry
Kula
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 21 Cze 2005
Posty: 433
Sk±d: GdaÅ„sk

PostWys³any: 27-02-2008, 07:46    Temat postu: Re: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

jedrek7 napisa³:
Nie po to wymyślają sprzęt ułatwiający życie żeby z niego nie korzystać. Jeszcze raz dzięki serdeczne za pomoc. Pozdrawiam wszystkich. Wink


w sumie racja, tylko że sprzęt zawodzi Wink Więc moja dobra rada - naucz się nawigacji tradycyjnymi sposobami i na wędrówkę w nieznanym terenie zabieraj w plecak mapę. GPS to tylko urządzenie - może się wyczerpać bateria, może zmoknąć podczas ulewy itp.
_________________
Pozdrawiam,

Arkadiusz Kulewicz
Klub Turystyki Górskiej "Grań" w Olsztynie
Klub Turystyczny "Figa" w Braniewie
Powrót do góry
Marian
Ranga: stały użytkownik
Ranga: stały użytkownik


Do³±czy³: 11 Lut 2007
Posty: 121


PostWys³any: 28-02-2008, 21:52    Temat postu: Re: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wiesz Jedrek, nawet w instrukcji obsługi Garmina jest zalecenie, by mieć ze sobą mapę. No a poza tym mapa daje szerszy obraz okolic niz GPS nawet tzw. mapoy(czyli droższy). GPS to dobre urzadzenie gdy sie chce trafic dokładnie w ten sam punkt, iść dokładnie tą sama trasa, czy zmierzyc wysokośc np. napotkanego mostu, jakiegos przewyższenia itp. Mapa tradycyjna i GPS uzupełniaja sie, nawet gdy jest to GPS tzw. mapowy.
_________________
Maniek
Powrót do góry
wrygiel
Ranga: stały użytkownik
Ranga: stały użytkownik


Do³±czy³: 10 Gru 2007
Posty: 86
Sk±d: Olsztyn/GoÅ‚dap

PostWys³any: 28-02-2008, 22:19    Temat postu: Re: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jako prawie stały użytkownik GPSa też przyznaję Kuli i Marianowi 100%
racji. Rzadko zapuszczam siÄ™ w nieznany teren bez mapy. GPS jest
najczęściej pomocą do zorientowania się na mapie i w większości
przypadków daje się go zastąpić zwykłym kompasem i zdrowym rozsądkiem.

Jeśli pominąć samo uczucie posiadania fajnego gadżetu, to zalety GPSa
nad kompasem widać dopiero jak szukasz pewnego dokładnego, trudnego do
odnalezienia punktu (np. jak chcesz zejść z zalesionej, prostej grani
do odpowiedniej doliny, w której wiesz, że niżej będzie woda; bez GPSa
łatwo trafić w złą dolinę, w której wody nie ma).
Powrót do góry
GÅ‚owa
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 04 Maj 2005
Posty: 1622
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 28-02-2008, 23:20    Temat postu: Re: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bez mapy nie wyobrażam sobie wypadu w nieznane rejony, choć zdarzały mi się takie przypadki, że wybierałem się zupełnie bez sprzętu nawigacyjnego. Jednak nie polecam i zachęcam do zabierania mapy, oraz kompasu. Chłopaki już napisali w tym temacie prawie wszystko, więc na razie nic nie dopisze Wink
Powrót do góry
jedrek7



Do³±czy³: 24 Lut 2008
Posty: 3
Sk±d: W-wa

PostWys³any: 29-02-2008, 22:18    Temat postu: Re: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Fajne jednak jest na forum Smile , można liczyć na pomoc innych osób Very Happy . Ja pisząc to chciałem tylko dowiedzieć się, jaki sprzęt jest dość dobry do spacerów po lesie. Ja co prawda nie jestem może aż takim chodziarzem, niestety ale preferuje autoturystyke. Podczas jazdy samochodem raczej nie używam mapy, zresztą nie ma co tu porównywać autoturystyki do zwykłej turystyki pieszej. Wracając do tematu to ów sprzęt chciałem podarować swojej żonie, która niestety, ale jest mało obeznana w czytaniu map. Myślę, że wybór nawigacji dla niej jest najlepszym sposobem, aby nie nie zginęła w ciemnym lesie (cha cha) Wink . Pozdrawiam serdecznie wszystkich. Laughing Laughing Laughing


_______________
elektryk rybnik
Powrót do góry
Premnathan
Ranga: użytkownik
Ranga: użytkownik


Do³±czy³: 12 Kwi 2007
Posty: 72
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 16-03-2008, 16:52    Temat postu: Re: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja tam uważam, że powinna wystarczyć mapa 1:100 000, a każdy kto poważnie myśli o wędrowaniu powinien umieć sobie radzić i z 1:200 000. Ale może to jest pozostałość po dawnych czasach, kiedy trudno było o dobre mapy i na niektórych terenach musiałem sobie radzić i z 1:400 000 :o
A w ogóle spróbuj żonę nauczyć posługiwania się mapami i kompasem. To lepsza inwestycja niż wszelkie sprzęty.
Powrót do góry
Milan
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 17 Lut 2005
Posty: 615
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 17-03-2008, 23:10    Temat postu: Re: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mapa w skali 1:100 000 jest dobra ale na tereny nizinne.
Jeżeli chodzi o tereny górskie to według mojej opinii powinniśmy mieć mapę 1:50 000. Na setce nie ma niestety wszystkich dróg, a jest to istotne w górach aby odwzorowanie było w miarę dokładne, zwłaszcza gdy poruszamy sie poza szlakiem turystycznym.
Powrót do góry
Marian
Ranga: stały użytkownik
Ranga: stały użytkownik


Do³±czy³: 11 Lut 2007
Posty: 121


PostWys³any: 18-03-2008, 23:29    Temat postu: Re: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Istotą rzeczy jest nie tylko skala mapy, ale tez aktualność podkładu ( drogi, lasy itd) oraz aktualność treści turystycznej. Coraz więcej wydawnictw typu "krzak", by zaoszczędzić na kosztach, używa tanich podkładów sprzed kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Niestety, w tym szlachetnym gatunku wydawnictw, jakim sa mapy, mamy coraz wiecej miernoty.
_________________
Maniek
Powrót do góry
Premnathan
Ranga: użytkownik
Ranga: użytkownik


Do³±czy³: 12 Kwi 2007
Posty: 72
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 19-03-2008, 10:31    Temat postu: Re: Nawigacja turystyczna. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

I tak w porównaniu z dawnymi czasami jest rewelacyjnie. Znane mi są przypadki, kiedy na mapach celowo fałszowano niektóre szczegóły, bo rzeczywistość była tajna.
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna -> Turystyka piesza Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach

Hotele na Mazurach , polecamy imprezy Olsztyn Aktywnie dla każdego turysty, dobre Domki na Mazurach, tematyczne i ciekawe spotkania TRAMP w Olsztynie.





Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group