Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna Forum Turystyczne Warmii i Mazur
www.ft.mazury.pl - PTTK, AKT, GRAN, 4R, ZHP
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy  Album fotografiiAlbum fotografii   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Witaj na naszym Forum. Nie krępuj się i wypowiadaj się (nie ograniczaj się tylko do przeglądania). Zapraszamy także do Gazety Turystycznej oraz na nasz Czat

sklep militaria.pl

Norwegia/Jotunheimen/Utladalen

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna -> Klub Turystyki Górskiej GRAŃ
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Bartosz
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 22 Sie 2006
Posty: 406
Sk±d: Olsztyn / Wawa

PostWys³any: 05-09-2009, 00:04    Temat postu: Norwegia/Jotunheimen/Utladalen Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jak co niektórzy wiedzą, to siedzę w Norwegii i nawet mam okazje co jakiś czas wyskoczyć w góry Smile

Parę fot wrzuciłem na picasa. Dla zainteresowanych link: http://picasaweb.google.com/Bartosz.gildur

Pozdro Cool
Powrót do góry
GÅ‚owa
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 04 Maj 2005
Posty: 1622
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 05-09-2009, 21:28    Temat postu: Re: Norwegia/Jotunheimen/Utladalen Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hej
Materiał bardzo mnie zaintrygował. Zdjęcia dobrej jakości, góry bardzo przekonywujące. Te pasma sobie dopisze do listy wypraw, które sobie planuje w przyszłości, ale najpierw pewnie góry Bułgarii odwiedzę w przyszłym roku, jak wszystko pójdzie po mojej myśli.

Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Bartosz
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 22 Sie 2006
Posty: 406
Sk±d: Olsztyn / Wawa

PostWys³any: 11-09-2009, 13:19    Temat postu: Re: Norwegia/Jotunheimen/Utladalen Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

GÅ‚owa napisa³:
Zdjęcia dobrej jakości, góry bardzo przekonywujące. Te pasma sobie dopisze do listy wypraw, które sobie planuje w przyszłości


Podejrzewam, ze znajda sie na liscie gdzies miedzy Torres del Paine a Karakorum, c'nie Glowa? Mr. Green

Jutro w planach poczatek wycieczki na Falketind, Stolnostind i moze Uranostind Very Happy
Powrót do góry
GÅ‚owa
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 04 Maj 2005
Posty: 1622
Sk±d: Olsztyn

PostWys³any: 16-09-2009, 21:41    Temat postu: Re: Norwegia/Jotunheimen/Utladalen Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Bartosz napisa³:
Podejrzewam, ze znajda sie na liscie gdzies miedzy Torres del Paine a Karakorum, c'nie Glowa? Mr. Green


Nie, lista gdzieś sobie poszła, wróci za godzinę Razz Nie pamiętam, gdzie to sobie zanowotowałem
Powrót do góry
Bartosz
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 22 Sie 2006
Posty: 406
Sk±d: Olsztyn / Wawa

PostWys³any: 10-10-2009, 22:31    Temat postu: Re: Norwegia/Jotunheimen/Utladalen Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No to dodałem trochę nowych zdjęć i krótki opis. Jak się komuś nie chce czytać to niech wchodzi w bezpośredni link na górze Smile



Jotunheimen - z norweskiego "dom olbrzymów". Jest to masyw górski leżący w środkowo - południowej Norwegii, będący najwyższym masywem górskim w całej Skandynawii. Norweska nazwa oddaje charakter tej krainy - kiedy człowiek przyjeżdża tam po raz pierwszy, czuje się naprawdę małym. Góry majestatycznie wznoszą się nad szerokimi dolinami, krajobraz wyrzeźbiony przez lód, wodę i słońce często przypomina księżycowy. Skały, rumowiska, lodowce - to są dominujące elementy w tej krainie.
W odróżnieniu do serca masywu, otaczające go doliny wydają się zakątkami wprost idyllicznymi - intensywna zieleń, woń kwiatów i różnorodność zwierząt czynią te miejsca oazami zamkniętymi pomiędzy skalnymi ścianami.
Nic więc dziwnego, że najstarsze ślady ludzkiej działalności znalezione w Utladalen (dolinie Utli) datuje się na wczesne średniowiecze.
Mimo tak pozytywnego pierwszego wrażenia, życie w dolinie było bardzo trudne: cienka warstwa gleby, trudne warunki atmosferyczne, wilgoć, a nade wszystko długa i ciemna zima sprawiały, że zwykła egzystencja była często walką o przetrwanie.
W dolinie powstało kilka gospodarstw, które dłużej lub krócej funkcjonowały w takim charakterze, jednak na koniec wszystkie zostały opuszczone.
Aktualnie zostały w pewnym stopniu odrestaurowane i służą głównie celom turystycznym.
W tym roku miałem przyjemność pracować w części z nich. Praca pracą, ale i tak najciekawsze były wypady w góry, kiedy był czas Wink

Tak oto powstało parę galerii:
Utladalen - zdjęcia z samej doliny oraz dwóch krótkich wypadów - na Ulsnanosi (1232mnpm) oraz na Frikena (1503mnpm).

Stølsmaradalstind - pierwsza wycieczka zakoÅ„czona zdobyciem dwutysiÄ™cznika - Stølsmaradalstind o wysokoÅ›ci 2026mnpm. WczeÅ›niej dwukrotnie zabieraÅ‚em siÄ™ za wejÅ›cie na niego, jednak pogoda nie daÅ‚a wtedy za wygranÄ…. Ten dzieÅ„ też wybitny nie byÅ‚ - od 1400mnpm padaÅ‚ Å›nieg, czasami naprawdÄ™ intensywnie. SkaÅ‚a byÅ‚a Å›liska. NastÄ™pnego dnia przeszedÅ‚em trasÄ™ przez maÅ‚y pÅ‚askowyż/graÅ„ (Stølsmaradalsryggen).

Hjelledalstind - próba zdobycia Hjelledalstind (1989mnpm) nie zakończyła się sukcesem, lecz biwak na 1700mnpm na karimacie z tesco zostawił niezapomniane wrażenia Mr. Green

Dookoła Utladalen - przejście z Vetti w górę doliny do Vormeli normalnym szlakiem po wschodniej stronie doliny. Powrót zanikającą ścieżką, dziką, zachodnią stroną doliny. Było mokro - szczególnie w butach.

Falketind, Uranostind - ta ostania wycieczka była udziałem nas dwóch - mnie i Rzezia. Pogoda była niesamowita, szczyty również. A nocowanie pod naprawdę rozgwieżdżonym niebem - niezapomniane Very Happy

Życzę przyjemnego oglądania Smile
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna -> Klub Turystyki Górskiej GRAŃ Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach

Hotele na Mazurach , polecamy imprezy Olsztyn Aktywnie dla każdego turysty, dobre Domki na Mazurach, tematyczne i ciekawe spotkania TRAMP w Olsztynie.





Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group