Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna Forum Turystyczne Warmii i Mazur
www.ft.mazury.pl - PTTK, AKT, GRAN, 4R, ZHP
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy  Album fotografiiAlbum fotografii   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Witaj na naszym Forum. Nie krępuj się i wypowiadaj się (nie ograniczaj się tylko do przeglądania). Zapraszamy także do Gazety Turystycznej oraz na nasz Czat

sklep militaria.pl

Suszenie i konserwacja obuwia turystycznego.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna -> Naprawa, konserwacja i porady praktyczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Kwiatek
Ranga: super gaduła
Ranga: super gaduła


Do³±czy³: 26 Sie 2005
Posty: 458
Sk±d: ...z krainy OZ

PostWys³any: 23-03-2006, 17:21    Temat postu: Suszenie i konserwacja obuwia turystycznego. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Skoro już wydaliśmy duże pieniądze na nasze wymarzone buty szkoda by było je wyrzucać po jednym sezonie. Należy zatem trzymać się określonych zasad. Buty wymagają chyba największej uwagi z całego sprzętu turystycznego.

Co zatem należy robić aby nam posłużyły?

Suszmy je w odpowiedni sposób:

Należy mokre buty ( po uprzednim wyjęcie wkładki i sznurowadeł ) wypchać od wewnątrz gazetami. Co jakiś czas wymieniać gazety na suche- tak co godzinę- wiem, wiem to pracochłonne i uciążliwe ale daje dobre efekty. Najlepiej suszyć w temperaturze pokojowej. Zbyt wysoka temperatura jest szkodliwa dla skóry butów- po wyschnięciu staje się ona twarda i szorstka co w konsekwencji skutkuje jej pękaniem.
W schronisku jest zawsze „ walka” o najcieplejszy fragment grzejnika dla naszych „trekków”. Ja osobiÅ›cie nie wybieram tego najbardziej gorÄ…cego miejsca. WolÄ™ takie aby trochÄ™ ciepÅ‚e- lepiej jest nadrabiać gazetami.
Chodząc po górach przez np. tydzień z tej samej bazy wypadowej dobrze jest mieś ze sobą 2- 3 gazety. Gdy już nam but wyschnie i zamierzamy wyruszyć na szlak- to wyprostujmy te mokre gazety których używaliśmy i zastawmy je położone na luźnym nie ugniecionym stosiku koło grzejnika- po powrocie wieczorem gazety powinny być suche i gotowe do ponownego użytku.
Inaczej ma się spraw ja śpimy w namiocie i jedynym sposobem jest suszenie butów przy ognisku. Należy wyjąć wkładki i sznurowadła i suszyć je w takiej odległości aby podeszwa się zbytnio nie nagrzewała. Buty trzeba stale obracać żeby schły równomiernie. I...nie spuszczać z nich oczu bo podeszwa topi się momentalnie ( nawet jeśli wam się wydaje że wszystko jest OK i można je zostawić na 20 min same przy ogniu- to nie radzę- ja tez tak myślałem- teraz nie mam bieżnika na czubku jednego z moich trekków).

Impregnacja i pastowanie butów:

Na rynku dostÄ™pna jest caÅ‚a gama Å›rodków do konserwacji naszego obuwia. Nie może to być jednak jakikolwiek Å›rodek. Należy go dobrać do danego rodzaju buta i skóry/ tworzywa z jakiego sÄ… wykonane. I tak: buty z membranÄ… np. : GORE-TEX i innymi, muszÄ… być konserwowane takimi Å›rodkami które majÄ… informacjÄ™ że sÄ… do nich przeznaczone. Po co impregnacja butów? Impregnat podobnie jak pasta do butów nawilża skórÄ™, sprawia że staje siÄ™ ona elastyczna i zapobiega przed Å‚amanie siÄ™ jej. Impregnaty sa też po to aby zapobiec przed przeciekaniem (czyli wspomagajÄ… membranÄ™ lub sÄ… jedynym sposobem na nieprzemakalność – w butach bez niej).

O haczyki w butach też należy dbać smarujÄ…c je jakimÅ› tÅ‚uszczem po to aby nie korodowaÅ‚y- niby sÄ… ze stali nierdzewnej ale z tym różnie- w moich „rudy wyÅ‚azi”

Buty są czasem brudne i wymagają wyprania. Nigdy nie róbmy tego w pralce. Szczoteczka, letnia woda i do dzieła. Buty z membraną samą wodą szorujemy- mydło i inne detergenty mogą zablokować oddychalność. Buty bez membrany możemy potraktować delikatnie mydełkiem.

Jeśli buty po prostu brzydko pachną[/b] to dobrze je zalać letnią woda id środka. Woda wyciąga sól- składnik potu a także sól która osiada na butach chodząc w mieście po posypanych solą chodnikach.

...bo buty potrzebują serca, im starsze tym lepiej dopasowują się do stopy ale i niszczą się od niewłaściwej eksploatacji i naturalnego zużycia. Poświęćmy im więc trochę czasu a posłużą nam dłużej.

Powodzenia !



_________________
moja strona: www.piotrgnacinski.olsztyn.pl / śniegiem malowane

sprzęt, fotografia i rysunek.


Ostatnio zmieniony przez Kwiatek dnia 04-04-2006, 22:20, w ca³o¶ci zmieniany 3 razy
Powrót do góry
walentyna
Ranga: super użytkownik
Ranga: super użytkownik


Do³±czy³: 24 Lip 2005
Posty: 226
Sk±d: olsztyn

PostWys³any: 26-03-2006, 00:26    Temat postu: Re: Suszenie i konserwacja obuwia turystycznego. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja tak naprawde to sie wogóle na tym nie znam....i na poczatku też zastanawiałam sie po co mi impregnat.....Kwiatek tłumaczył wiec kupiłam....dla sietego spokoju. No ale przyszła ta piekna chwila kiedy sie osobisci przeknałam ze było warto wydac te20zł na impregnat. na Mno ogolnie wszystkie buty przemokły nawet te droższe od moich....a moje były suchutkie....no ale co tu ukrywać juz wylałam na nie prawie całą puszke impregnatu przez jakies poł roku.......wiećLUDZIE IMPREGNUJCIE BUCIKI BO WARTO.... Laughing
_________________
Kiedy jakieś drzwi do szczęścia się zamykają,
otwierają się inne. Ale my zostajemy przed zamkniętymi i wpatrujemy się w nie tak mocno,
Że nie zauważamy otwartego obok okna!
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Turystyczne Warmii i Mazur Strona G³ówna -> Naprawa, konserwacja i porady praktyczne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach

Hotele na Mazurach , polecamy imprezy Olsztyn Aktywnie dla każdego turysty, dobre Domki na Mazurach, tematyczne i ciekawe spotkania TRAMP w Olsztynie.





Powered by phpBB © 2001, 2008 phpBB Group